תושבת יצהר לאלוף הפיקוד: בטל את הצו נגד בעלי

נריה זארוג הוזמן לשימוע לקראת צו מנהלי המרחיק אותו מביתו. רעייתו מספרת על החיים בגבעה ליד יצהר וקוראת לצה"ל ולשב"כ לחזור בהם.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ט

נריה ומרים זארוג
נריה ומרים זארוג
צילום: אברהם שפירא

מרים זארוג (21), בעלה נריה ו-2 ילדיהם גרים בגבעת קומי אורי הסמוכה ליישוב יצהר בשומרון. מרים מטפלת הוליסטית ומגדלת את הילדים בחינוך ביתי, נריה לומד בכולל שנמצא במקום ורועה את עדר העיזים של המשפחה.

לאחרונה קיבל נריה הזמנה לשימוע לקראת הוצאת צו מנהלי האוסר עליו לשהות ברחבי השומרון ובנימין וכן אוסר עליו ליצור קשר עם 16 מחבריו.

מרים אשתו מספרת: "הגענו ל'קומי אורי' לפני למעלה משנתיים, בשביל ליישב את הארץ, בתקופה כאן הספיקו להרוס לנו את הבית ולנסות להכניע אותנו בכל מיני דרכים. הצו הזה הוא ממש התנכלות, זה פשוט להיטפל למי שקל להיטפל אליו, במקום לטפל בסכנה האמיתית ולשמור על האזרחים, מביאים לנו צווים מנהליים חסרי כל הסבר ושוללים מאיתנו את החופש, מנתקים אותנו מהבית, החברים וממקומות העבודה. זו פשוט התנכלות בשם חוק מימי הבריטים".

את עדר העיזים של המשפחה הם רכשו לפני מספר חודשים ונריה רועה את העדר בסביבות הגבעה. "את העדר הבאנו כדי לפתח את הגבעה ולשמור על השטח שהוא אדמות של היישוב. דווקא מאז שהגיע העדר והתחלנו לצאת למרעה, הפלישות לשטחי היישוב ואירועי חיכוך עם הערבים מהכפר הסמוך ירדו משמעותית, כאשר הערבים רואים שיש בעל בית לשטחי היישוב, ושיש נוכחות קבועה, הם פחות מתנכלים, וממילא זה מרגיע את האזור", מספרת מרים.

"בוקר אחד, אני הייתי בבית עם הילדים, לא הרגשתי טוב, באו פתאום חיילים לנריה, שהיה במרעה במקום הקבוע לאחר שפג תוקף של אחד מצווי ה'שטח צבאי סגור' על המקום. באו אליו 'בהוראת מח"ט אם אתה לא זז עכשיו אתה עצור' כשביקש צו, השאירו אותו במקום שעתיים עד שהמציאו צו לאחר מכן התברר כלא חוקי. בינתיים העיזים ברחו והיה צריך למצוא דרך לאסוף אותם לפני שערבים יגנבו", מספרת מרים, ומוסיפה כי "לאחר בירור עם המח"ט מסתבר כי גם הוא לא נתן שום הוראה כזאת''.

"ההרגשה היא שמישהו מהגורמים הביטחוניים באזור החליט להתנכל אלינו ואני לא אומרת את זה סתם. אני מדברת על צווים פתאומיים של 'שטח צבאי סגור' בלי שום הסבר וסילוק מיידי מהמקום בלי זמן התרעה כמצווה בחוק, על עיכוב לחקירה בלי אישור ועוד''.

לטענתה, המאמץ שנוקטים אנשי הגבעה על מנת ליישב את אדמת ארץ ישראל לא מוצא חן בעיני אנשים מהדרג הביטחוני. "הכל כאן נעשה בשביל ארץ ישראל ומתוך אמונה בחשיבות המצווה הזאת, ובמיוחד עכשיו. כל הבלגן מסביבנו זה פשוט כי נטפלים לעניין ארץ ישראל. נתפסים דווקא לתושבי הגבעה כי מפחדים להתעסק עם הערבים ובמקום זה מנסים לגרש אותנו מהבית", אומרת מרים.

את הראיון מסיימת מרים בפניה לאלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, שאחראי לצו המנהלי שנתינתו חתומה בידיו. "אני קוראת לאלוף הפיקוד פדן חזור בך מהכוונה להוציא לנריה את הצו. תפסיקו עם מגמת ההרס וההתנכלות לתושבים שמגיעים לשמור על הארץ, תפקיד הצבא להילחם במחבלים ואויבים ולטפל בטרור האמיתי".

גורם ביטחוני מסר בתגובה: "מדובר בפעיל קיצוני, אלים ומוכר לכוחות הביטחון, אשר הורחק בגין פעילות עדכנית אלימה נגד פלסטינים וכוחות ביטחון. צווי הרחקה מנהליים הם כלי שגופי הביטחון משתמשים בו במסורה, והוא נתון לפיקוח וביקורת שיפוטית. צווי ההגבלה ניתנים לפעילים אלימים ומסוכנים וזאת כדי למנוע מהם לבצע פעולות שיביאו לפגיעה בביטחון המקום והאזור".

הגורם הוסיף כי "מתחילת השנה בוצעו ע"י פעילים קיצוניים 25 אירועי תג מחיר ומעל 140 אירועים אלימים, ביניהם עשרות אירועים אלימים נגד כוחות ביטחון".