סעודיה: מתקפה נגד איראן "על השולחן"

שר החוץ הסעודי מאיים כי ארצו תגיב צבאית נגד איראן לאחר המתקפה על מתקני הנפט הסעודיים לפני כשבועיים.

ניסן צור , כ"ו באלול תשע"ט

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
צילום: רויטרס

לאחר שארה"ב האשימה את איראן במתקפה על מתקני הנפט בסעודיה, האשמה שזכתה בימים האחרונים גם לתמיכת גרמניה, צרפת ובריטניה, מאיים שר החוץ הסעודי בתגובה צבאית נגד איראן.

בראיון שהעניק לרשת BBC במהלך כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אמר עאדל אל ג'ובייר כי "כל האופציות מונחות על השולחן" לרבות תגובה צבאית שעשויה לגרור את האזור לעימות צבאי נרחב.

"כולם מנסים להימנע ממלחמה, וכולם מנסים להימנע מהסלמה. אנו נבחן את כל האפשרויות העומדות בפנינו ונבצע את ההחלטה שלנו בזמן הנכון. הפייסנות לא עבדה עם איראן בעבר, והפייסנות לא תעבוד עם איראן גם בעתיד" אמר אל ג'ובייר.

גם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו התייחס במהלך כינוס האו"ם לעימות עם איראן ואמר כי ארה"ב מעוניינת לפתור את המשבר בדרכי שלום.

"ארה"ב רוצה להשיג פתרון בדרכי שלום עם הרפובליקה האיסלמית של איראן. בסופו של דבר, אלו יהיו האיראנים שיקבלו את ההחלטה האם לפתור את המשבר בדרך הזו או הם יבחרו באלימות ושנאה" אמר פומפיאו.

נשיא איראן חסן רוחאני אמר במהלך כנס האו"ם כי הוא מסרב לפגוש את הנשיא טראמפ כל עוד הסנקציות האמריקאיות על איראן לא הוסרו. "כיצד מישהו יכול להאמין להם כאשר ההרג השקט של אומה גדולה, ולחץ על חייהם של 83 מיליון איראנים, בעיקר נשים וילדים, מתקבל בברכה על ידי בכירים בממשל האמריקאי האומה האיראנית לעולם, לעולם לא תשכח ולא תסלח על הפשעים האלו" אמר רוחאני.