סקירת שוק הנדלן לשנת תשע"ט

לקראת השנה החדשה, המומחים של חברת 'קרתא השקעות' יצאו לבדוק לנו מה קרה השנה בשוק הנדל"ן בארץ.

בשיתוף 'קרתא' , כ"ו באלול תשע"ט

השקעות נדל"ן. אילוסטרציה
השקעות נדל"ן. אילוסטרציה
צילום: shutterstock

אנחנו מסכמים שנה מלאת התרחשויות, בחירות מוניציפאליות ושתי מערכות בחירות ארציות, מתיחות בגבולות והרבה הייטק. גורמים שמשפיעים על מחירי הדירות ומוסיפים אי ודאות לענף המורכב ביותר בארץ.

אז מה היה לנו השנה ולמה אנו מצפים? דביר דימרי, מנכ"ל קרתא השקעות יצא לשטח וחזר עם תובנות.

מחירי הדיור

ברמה הארצית עליית המחירים שידענו - התמתנה ואף נבלמה במספר מקומות. במרכזי הערים לעומת זאת חווינו עליית מחירים נוספת.

עמיחי ניימן, מבעלי קבוצת קרתא ומנהל פיתוח עסקי בחברת התחדשות המובילה את תחום ההתחדשות העירונית בירושלים, מספר על עליית מחירי הדיור בבירה: בשוק הדירות החדשות חלה עליה של 2.8%. דירה ממוצעת בעיר נמכרה בערב ר"ה האחרון במחיר ממוצע של 2.53 מיליוני שקלים ובערב ר"ה הזה המחיר הממוצע חצה את רף ה-2.6 מליון ש"ח.

שוק דירות היוקרה בעיר הקודש ממשיך לפעום. הדירות היקרות ביותר שנמכרו השנה בארץ נמצאות בירושלים בעלות של 58 מיליון שקלים ו28 מיליון שקלים.

"אנחנו מאמינים בירושלים, ופועלים להוסיף בה למעלה מ4,000 יחידות דיור בשנים הקרובות, זאת העיר היפה בעולם שתמיד יהיה לה ביקוש, כך הבטיח לנו הנביא ישעיה", סיכם ניימן.

תוכנית הדגל – 'מחיר למשתכן'

במשרד השיכון הצטערו לגלות כי התוכנית רק הגבירה את הביקוש לדירות בקרב קהלים שכלל לא חשבו לקנות דירה בשלב הצעיר של חייהם. גם הוספה של 10,789 דירות בשנת תשע"ט לזכאי המבצע לא הצליחו להוריד את מחירי הדיור זו השנה הרביעית ברציפות.

אז 468 הגרלות בשנת תשע"ט לא הצילו את המצב? תכלה שנה והגרלותיה. נתפלל שהממשלה הבאה תביא עמה בשורה אמיתית ופתרון למשבר הדיור והתשתיות.

התמ"א לא תמה

לאחר שבשלהי חודש יוני הכריזה מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר, כי התוכנית עומדת להסתיים במאי 2020 וזרעה בהלה מיותרת ואי ודאות בקרב בעלי דירות, יזמים ומשקיעים נשמעו כבר אזעקות הרגעה ודיווחים כי התוכנית המיועדת לחזק בתים בפני רעידות אדמה ולהגן על עשרות אלפי משפחות כאן כדי להישאר אמנם עם תיקוני חקיקה והסקת מסקנות מהעשור האחרון.

דביר מזכיר: "כפי שכתבנו בערוץ שבע לפני מספר חודשים, בכל המקרים בהם משוחררות אמירות חלקיות לציבור אנו ממליצים להמשיך ולהתמקד בעשיה ובהשקעות ולא להיכנס לפאניקה מיותרת".

דימרי מוסיף: "תחל שנה וברכותיה, מספר העולים בתשע"ט עלה ביתר מ-6% ועומד על 30,000 אחים יקרים שחזרו לארץ אחרי אלפי שנות גולה. אנו צופים המשך מגמה חיובית זאת שמוסיפה ביקושים לשוק הנדלן המקומי. ומכריחה אותנו להמשיך ולבנות ולפתח את עיר הקודש בכל המרץ".

ונסיים עם תזכורת קלה, לפני כעשור משפחות רבות החליטו להתקדם כלכלית ולהשקיע בנדל"ן. לצערנו, רק 4% מהמשפחות אכן קפצו לרכבת ורכשו דירות להשקעה והתקדמו כלכלית. כיום, ישנם אפיקים נוספים להשקעה בנדל"ן שיקדמו אתכם כלכלית. גם בשנת תשע"ט אנו מסתכלים בגאווה ושמחים לסייע למשפחות רבות להשקיע בחכמה בנדלן בארץ.

להצטרפות למועדון המשקיעים של קרתא ולקבלת עדכוני נדל"ן והשקעות במהלך כל השנה - לחצו כאן (ללא עלות).