הספר שסודק את חומת השתיקה

ד"ר חנה קטן מעלה לסדר היום את נושא הפונדקאות ולצדו את כאב האי-פריון הנשי והגברי. "אני מנסה לעורר נושאים ייחודיים לתודעה".

ניצן קידר , כ"ו באלול תשע"ט

ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: דוד הוכברג

ספר פרוזה חדש, "עטופה ברחמים", מבקש להציב מושגים רבים מעולם ההלכה והפוריות על השולחן ולספר עליהם כפי שלא עסקו בהם בעבר.

את הספר חיברה ד"ר חנה קטן והיא מבקשת לגעת בנושאים שטרם זכו להתייחסות בעולם הדתי ושצפים ועולים במהלך עלילת הספר.

"זה סיפור שמקפל בתוכו המון סיטואציות שאני פוגשת ביום יום של נשים עם בעיות פיריון. הכל בתוך סיפור של בחורה שהיא תאומה וגרה באחד מהיישובים, היא מקימה בית ונתקלת בבעיית פיריון. בפנים נמצא הקונספט של ייבום וחליצה ויש סוד שהיא שומרת ולא מאפשר לה להתחתן. תוך כדי הסיפור אני מנסה לעורר נושאים ייחודיים לתודעה", אומרת קטן בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריה, "המוטיב העיקרי שפוגש אותנו בספר הוא הפונדקאות. אשה שתורמת את רחמה לאחותה התאומה ובכך היא עוזרת לאחות שלא יכולה להרות, להיות אמא. זה נושא מאוד ייחודי, שכן בניגוד לתרומת איבר שבה אחרי הפרידה מהאיבר הוא ממשיך את חייו, כאן יש תרומה של כל החיים למשך תשעה חודשים וגם את חווית הלידה".

קטן לא מסתירה את רצונה לפתוח את המחשבה של הציבור הדתי בנושא הפונדקאות. "בתוך הספר מכונסים בצורה מרוכזת הרבה מאוד אירועים דרמטיים. החיים לעתים הם דרמטיים ממה שיכולנו לתאר לעצמנו. אני מנסה לאסוף את הרגשות של אותה אשה, בתוך התשעה חודשים האלה. זו רווקה, חד הורית שיש לה ילדה בבית, איך היא מרגישה. האם הזוג תומך בה לאחר ההיריון, איך היא מרגישה כלפי התינוק. כמובן שגם לגיבורה המשנית הנתרמת, האחות, מגלים תוך כדי הסיפור מה עובר עליה, לאן התהליך הזה לוקח אותה וכיצד היא עוזרת לאחותה לגלות את הסוד שלה ולהגיע לכדי גאולה".

הספר מקיף נושאים של רפואה, הלכה ואתיקה – נושאים מורכבים צפים מתוך העיסוק בתחום הפריון והמשפחה, ואליהם מצטרף גם כאב ההסתרה והבושה. כדי לסדוק את חומת השתיקה נפתח בספר גם צוהר אל עולמם של המתמודדים עם כאב אי־הפריון הנשי והגברי, אל המסע לפונדקאות ואל ההתמודדות עם תגובת החברה לכך.

קטן מציינת שהספר אינו טיפולי אבל ייתכן מאוד שקוראים ימצאו בו מקור להזדהות עם בעיות שמעסיקות אותם. "הסיפור הזה ממש נולד מתוכי ומתוך סיפור הייבום והחליצה שסקרן אותי והטריד אותי. מתוך זה התבשלו אותם סיפורים שמסביב. יש כאן המון נושאים שהם הלכתיים, יש נושאים שהם תרבותיים. דווקא הספר הזה הוא נטול הכוונה טיפולית ויותר חוויתי. עם זאת, הוא מביא הרבה דברים שאנחנו פוגשים בחיים שלנו. לא רק נשים, גם גברים יכולים למצוא את המקום שלהם בספר הזה".