שקד לערוץ 7:
לחיות אחד עם השני, למרות ההבדלים

השרה לשעבר שקד בראיון חג על סיכויי בחירות בפעם השלישית, החבירה לבלוק עם נתניהו, תפקידה של מפלגת הציונות הדתית ותכניותיה שלה.

יוני קמפינסקי , כ"ט באלול תשע"ט

יו"ר 'ימינה' אילת שקד
יו"ר 'ימינה' אילת שקד
צילום: ערוץ 7

יו"ר 'ימינה', השרה לשעבר איילת שקד, מתייחסת בראיון חג מיוחד לערוץ 7 לסוגיות הבוערות על סדר יומה של מדינת ישראל, החל מסיכויי ההליכה לבחירות בפעם השלישית ועד הצורך במפלגה דתית לאומית ותכניותיה הפוליטיות לעתיד ולהווה.

"לצערי יש סיכוי שזה יקרה", אומרת שקד בהתייחס לאפשרות של הליכה לבחירות בפעם השלישית, אך מוסיפה וקובעת שמפלגתה תעשה הכול כדי שהדבר לא יקרה, "זה לא מגיע למדינה ולא מגיע לציבור".

"נכון שהבחירות האלה הסתיימו ללא הכרעה, עם תוצאת תיקו, אבל לימין יש 55 מנדטים. אנחנו גוש מגובש וטוב יעשו ב'כחול לבן' אם יבינו שנתניהו עומד בראש הליכוד ואיתו צריך לדבר ולהסתדר ושאנחנו גוש של 55 מנדטים עם חרדים, עם ציונות דתית וצריך לדעת להפסיק עם החרמות הילדותיות האלה".

על ההליכה עם נתניהו כגוש נשאלה שקד אם מפלגתה בטוחה בנתניהו שלא יחליט ברגע האחרון לוותר על שותפיו. שקד מצידה מזכירה שהחתימה על ההליכה כגוש נחתמה במשרדו של נתניהו לאחר ש"הסתכלנו אחד לשני בעיניים" ומאחר שכך, היא מעריכה שההתחייבות תעמוד בעינה. אם כי ברור לשותפות הימין כי במבנה של ממשלת אחדות מפלגות הימין והחרדים תהיינה פחות משמעותיות גם אם הן תהיינה חלק מהקואליציה.

ועם זאת גם היא מודעת היטב לאפשרות שבסופו של יום מפלגתה תשב באופוזיציה. היא מזכירה כי מנחם בגין ישב עשרות שנים באופוזיציה לפני שהגיע לראשות הממשלה. אם נתניהו יפר את ההבטחה שלו נהיה אופוזיציה לוחמת. אפשר לאתגר את הממשלה מימין ונעשה את תפקידנו גם באופוזיציה, אבל אני מעריכה שזה לא יקרה כי ראש הממשלה אחרי שהסתכל לראשי המפלגות בעיניים, חתם על ההסכם והאינטרס של הליכוד הוא לשמר את הברית שלו עם הציונות הדתית והחרדים ולכן אני מעריכה הבלוק הזה יישמר".

על התוצאות המאכזבות מבחינתה של מערכת הבחירות אומרת שקד כי אמנם היא ציפתה לתוצאה טובה יותר אבל "צריך לדעת שפחות או יותר שמרנו על כוחנו, זה ארבעה פלוס שלושה, הגדלנו את כוח הימין האידאלוגי והציונות הדתית מהפעם הקודמת".

"היינו במערכת בחירות מורכבת, מצד אחד בן גביר ועצמה ונועם שעשו לנו נזקים ומהצד השני ראש הממשלה בקמפיין נקודתי על 'ימינה', מה שלא נעשה לש"ס ומפלגות אחרות. בסופו של דבר צריך למקסם את התוצאה הזו. זה מה שיש ועם זה ננצח".

על ההתמודדות עם קמפיין 'נעם' שהפנה חיצי ביקורת ישירים אליה היא אומרת כי לא נפגעה אלא התאכזבה מהפלגנות המלווה בהסתה הכפשה ולשון הרע שהובילה מצביעים להעדיף בסופו של יום הצבעה ל-ג' ולא חזרה ל'ימינה'. היא מציינת את ההצבעה ליהדות התורה בישובים ובהתיישבות שעד כה הייתה מאופיינת בהצבעה למפלגת הציונות הדתית ומספרת כיצד ליצמן הראה לה נתונים על מאה אחוזי הצבעה של חסידות גור ל-ג'. "אני חייבת להגיד שקצת קינאתי. הציונות הדתית צריכה להבין על פלגיה שצריכים לדעת לחיות אחד עם השני, למרות ההבדלים בין הכיפות וכיסויי הראש".

על 'עצמה יהודית' אומרת שקד כי איתמר בן גביר ביצע מהלך שפגע מאוד בציונות הדתית כאשר סירב להצעה הוגנת מאוד, כהגדרתה. לטעמה למען האחדות היה על בן גביר לקבל את ההצעה גם אם היא לא מילוי מלוא רצונותיו.

עוד התייחסה בדבריה לסוגיית אחוז החסימה: "הציבור חייב להבין שמפלגה שבסקרים לא עוברת את אחוז החסימה אין סיכוי שהיא תעבור במציאות. ב'ימין החדש' עברנו בכל הסקרים ולא חשבנו שלא נעבור. צריך להפסיק עם ההרפתקה הזו".

על הטענה לפיה יתכן ותם עידן הצורך במפלגה מגזרית קובעת איילת שקד כי מפלגה אידאולגית היא כורח וכי הליכוד עם ארבעים מנדטים הוכיח כי הוא מסוג להגיע למקומות בעייתיים ברמה האידאולוגית, "וגם כי זו המפלגה היחידה שבאמת דואגת לזהות היהודית. החרדים לא ידאגו לחיזוק הזהות היהודית בחינוך הממלכתי וגם לא הליכוד. בנוסף ישנם למגזר צרכים שצריך לדאוג להם. לכן חייבים מפלגה של הציונות הדתית, וככל שהיא תהיה גדולה יותר כך יהיה טוב יותר. אם רוצים להגיע להנהגת המדינה זה לא יכול להיות דרך המפלגה הזו, אבל זו מפלגה מאוד חשובה עם תפקיד מאוד חשוב".

את דבריה על הנהגת המדינה היא מרחיבה מעט יותר ומזכירה את הצהרותיו של נפתלי בנט על כוונתו להגיע להנהגת המדינה ולהערכתה "מנהיג שרוצה להיות ראש ממשלה, כנראה שזה לא ייצא ממפלגת הציונות הדתית, אבל התפקיד של המפלגה הזו הוא מאוד מאוד חשוב".

על ההודעה שהפתיעה מיד לאחר פרסום תוצאות המדגם ולפיה מפלגות סיעת 'ימינה' מתפלגות, אומרת שקד כי מדובר בקיומו של ההסכם בין המפלגות, הסכם שאיש לא הסתיר ולפיו מדובר בחבירה לבלוק טכני ולא מעבר לזה. שקד מעירה כי עמדה דוגלת בהליכה משותפת ואכן המשך המהלכים הפוליטיים של המפלגות מתבצעים יחד ומתוך תיאום שיישמר גם כאשר הפיצול יתרחש בפועל, בעוד כשבועיים שלושה. "אנחנו מדברים ארבעתנו כמעט כל יום ואני חושבת ששיתוף הפעולה יימשך בצורה טובה", דברי שקד.

עוד נשאלה שקד אודות כוונותיה בעתיד להשתלב בשורות הליכוד והיא מזכירה את מעמדה כיו"ר 'הימין החדש' והעומדת בראש הסיעה המשותפת 'ימינה' והתקווה כעת להקמתה של ממשלה לאומית עם תוספת. לכך היא מעירה ומדגישה כי הצעד הטבעי ביותר שצריך ויכול לקרות הוא שליברמן יצטרף לממשלה. "ליברמן מגדיר את עצמו כאיש ימין. אין סיבה שהוא עם 'ישראל ביתנו' לא יצטרפו לממשלה ואפשר לשבת על קווים משותפים. בנושא חוק הגיוס אפשר ללכת לקראתו ולהעביר את החוק כלשונו. תמיד אמרתי שזה חוק טוב ונכון, ולכן אם מדברים על כן או לא בחירות הדבר הפשוט ביותר הוא שליברמן יצטרף לגוש הימין בחזרה"

באשר לתכניותיה שלה מעדיפה שקד שלא לעסוק בספקולציות לפיהן תעדיף להישאר עם מפלגת הציונות הדתית במקרה של חבירת 'הימין החדש' לליכוד. "אנחנו לא מדברים כעת על העתיד. אני מסתכלת על ההווה ובו אני עומדת בראש 'ימינה' ו'הימין החדש'. נעבוד בשיתוף פעולה ונמקסם את כוחנו ולעשות את הכי טוב שאנחנו יכולים בשיתוך הפעולה של כל החברים ב'ימינה'".

עוד נשאלה שקד על כוונותיה להגיע להנהגת המדינה והיא מציינת שהדבר בהחלט נמצא כאפשרות עתידית עליה היא גם דיברה בעבר ככזו, "אבל כרגע אנחנו חושבים איך להקים ממשלה".