חסד נולד

ענת מנא, שציפתה במשך שנים לילדים, עשתה עסקה עם הקב"ה. מאז היא מלווה בהתנדבות זוגות מאותגרי פוריות במסלול ייחודי שבנתה

ניצן קידר , ד' בתשרי תש"פ

ליווי מאותגרי פוריות
ליווי מאותגרי פוריות
איור: אהרון פרידמן

לפני שבע שנים, אחרי שהייתה מאותגרת פוריות במשך שש שנים ועם ילדה אחת שכל הרופאים ניבאו שתהיה היחידה, ענת מנא החליטה לעשות מעשה. "בליל הטבילה שלי ביקשתי מהבלנית כמה רגעים להתפלל לבד במקווה, ואז קיבלתי הארה גדולה. עשיתי עסקה עם הקב"ה: אתה תושיע אותי ותיתן לנו זרע בר קיימא, ואני אשקיע את כל כולי בטהרת המשפחה. נושעתי באותו חודש, בלי טיפולים, נגד כל הסיכויים, וילדתי את בתי השנייה. לאחר שנה וחצי נפקדתי באופן ספונטני וילדתי את הילד השלישי בגיל 42", מספרת מנא.

היא מספרת על התהליך שהביא אותה, בסופו של דבר, להיות מקור של ייעוץ ותקווה לאלפי נשים ולשמש כגמ"ח בכל נושאי הפוריות והזוגיות. "נחלנו, בעלי ואני, הרבה אכזבות ואובדנים, כולל הפלות וסיבוכים וניתוחים, ושלושה רופאים בעלי שם שהחליטו שאני לא יכולה עוד ללדת ילדים וחייבת להוציא את הרחם. החלטתי שיהיו לי עוד ילדים ויהי מה. הגענו למומחה אחד שאמר לי את המשפט הבא: אם תאמיני בעצמך, את תצליחי. זה עשה לי סוויץ' גדול מאוד וגרם לי להתחבר לעצמי מחדש, מהמקום הטבעי".

מנא החליטה ללמוד רפואה טבעית בדגש על כל הקשור בזוגיות ופוריות. "אחרי ההיריון האחרון הלכתי ללמוד רפואה טבעית, ובעקבות כך החלטתי לטפל בזוגות שהגיעו למקום של ייאוש בגלל טיפולי פוריות. זה נבע מהרגשה שלי שלפעמים נשים הן קצת כמו בובות ניסוי של הרופאים בתחום הפוריות וזה לא צריך להיות כך".

כיום היא מקיפה את כל התחום של טהרה, נשיות, זוגיות ופוריות טבעית. במקביל היא משמשת גם כמאמנת אישית של נשים להצלחה, אך חלק ניכר מיומה מוקדש לייעוץ זוגי, לייעוץ פוריות ואפילו להדרכת כלות – כשהבסיס הוא גמילות חסדים.

היריון טבעי אחרי סרטן

"זוגות יכולים להגיע אליי או להתייעץ בטלפון, ללא הגבלת זמן וללא תשלום. עוברים איתי תהליך, שלפעמים לוקח חודשים, עד שהם מגיעים למצב של היריון וברוך ה' – זכיתי בשליחותו של הקב"ה – שיהיו הצלחות".

יהיו מקרים שבהם תשלחי אותם בחזרה לרפואה הרגילה?

"יש אנשים שהתהליך לוקח איתם יותר זמן. אני כמובן גם ממליצה כשצריך לשלב את הרפואה הקונבנציונלית. אני לא מתיימרת להיות רופאה אלא מטפלת, ורוצה לפרוש את כל האפשרויות בפני הזוג".

מנא מספקת מקרה לדוגמה: "הגיע אליי זוג ששבע שנים לא נפקדו בילדים. הם היו בטוחים לאורך השנים שהבעיה בצד של האישה, אבל התברר בסופו של דבר שהמניעה הייתה דווקא בצד של הבעל. הוא פחות התחבר לנושא הטבעי, אבל השתדלתי לתת לו ייעוץ וטיפים. לאחר חודש מצבו השתפר. ברוך ה' אחרי שלושה חודשים הם נפקדו בתאומים בהיריון ספונטני לגמרי".

כיצד מגיעים אלייך האנשים? בפרסום מפה לאוזן בעיקר?

"מי שפונה אליי מגיע בעיקר דרך הפייסבוק, שם אני מפעילה קבוצות עם אלפי חברות בנושאי ייעוץ לטהרה, פוריות ונשיות. בנוסף לכך אני מפעילה שלוש קבוצות ווטסאפ שמוקדשות ל'תפילת נשים' - מאות נשים מדי שבת קוראות ספר תהילים ומתפללות זו על זו. נשים מתוך הקבוצה מחזקות זו את זו וחלקן זכו ונפקדו".

אחרי כמה שנים בתחום, את עדיין עוקבת אחרי מספר הנשים שנושעו?

"אחרי מאה נשים שילדו בעקבות הייעוץ והתפילה, הפסקנו לספור. אחרי מאה הריונות מוצלחים אמרתי שלא צריך באמת לספור, זה הכול מידי הקב"ה. בשבילי זו שליחות, ואני עושה את זה ממש לשם שמיים ולהאדרת שמו של הקב"ה, כי אני רוצה לעזור לנשים שנמצאות במצב שאני הייתי בו. לי לא הייתה עזרה מהסוג הזה, ואני רוצה שלאחרות כן יהיה. זה ממש בנפשי. כל אישה ששולחת לי הודעה שהיא הצליחה, גורמת לי להרגיש באותו יום בעננים".

ענת נזכרת באירוע שהתרחש ממש לאחרונה וריגש אותה במיוחד. "הגיעה אליי כלה להדרכת כלות וסיפרה שהיא עומדת להתחתן עם בחור שבגיל 18, כמה שנים לפני כן, סבל ממחלת הסרטן והצליח להתגבר עליה. עם זאת, המחלה יצרה אצלו בעיית פוריות והרופאים התייאשו לגמרי. היא סיפרה שבעצם היא נכנסת לזוגיות מתוך הבנה שבאופן טבעי היא לא תוכל להביא ילדים, אלא בתהליך של טיפולים באמצעות זרע מוקפא שנלקח מהבחור לפני שנים – במהלך הטיפולים במחלתו.

"הצעתי לה לשאול את הארוס אם הוא יהיה מוכן לבוא איתה ולשמוע על האפשרות של לנסות ולבדוק את הנושא של הבאת ילדים באופן טבעי. הם באו בנפרד ושוחחתי עם כל אחד מהם. הבחור הביע התלהבות ורצון עז להיכנס לתהליך ולנסות. זה הפיח בו תקווה".

הפעם התהליך דרש גם תרופות טבעיות (שלא היו כלולות בייעוץ), אבל הארוס החליט לעשות כל מאמץ. "זה הצליח", מספרת ענת בחיוך מאושר. "אחרי כמה חודשים היא נפקדה ונכנסה להיריון ספונטני, שוב כביכול נגד כל הסיכויים".

מה המסר שלך לזוגות שנמצאים במצב הזה?

"יש זוגות שלא צריך לטפל בהם אלא רק להקשיב, בעיקר לנשים. אני מנסה לתת להן תקווה, לעודד אותן, לחבק אותן. הן יכולות לבכות ולהוציא את הכול ולצאת להמשך מעודדות. המסר שלי הוא בעיקר לדבר. יש זוגות שפשוט מתביישים בבעיה ולא מדברים. אין מי שישמע אותם ויקשיב להם. צריך לדבר על זה, כדי לאפשר לתת לכל אחד את התקווה".