"על שלטונות ארגנטינה להתעורר"

מחקר מעמיק שנערך עבור ההסתדרות הציונית העולמית בארגנטינה מעלה נתונים מדאיגים כלפי היהודים במדינה.

ערוץ 7 , ג' בתשרי תש"פ

יעקב חגואל
יעקב חגואל
צילום: דוברות

במחקר שהתבצע עבור ההסתדרות הציונית העולמית ונציגות האיגודים היהודים הארגנטינאים - DAIA במהלך החודשים יוני ויולי 2019 מעלה נתונים קשים אודות מצב האנטישמיות במדינה.

המטרה הכללית של המחקר הייתה להעריך את היחס כלפי אנשים ממוצא יהודי באוכלוסייה הארגנטינאית.

מחקרים מסוג זה הם משמעותיים ורלוונטיים מאחר והסוגיה היהודית בארגנטינה מלווה חלק ניכר מתולדותיה, שכן אוכלוסייה זו השתתפה באופן פעיל בתחום החברתי, וכן בתחומי הייצור, העבודה, התרבות, המדע והפוליטיקה.

נוסף על כך, גלי ההגירה שהגיעו לארגנטינה במהלך העשורים האחרונים של המאה ה -19 והמחצית הראשונה של המאה ה -20, גרמו לכך שהאוכלוסייה היהודית בארגנטינה היא השלישית בגודלה בעולם.

עוד עולה מהמחקר שהנשאלים סבורים כי היהודים מנצלים את מצוקתם של אחרים לטובתם, המחזיקים כוח רב מדי בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים ולכן על הממשלה לבצע בקרה טובה יותר על הכוח הכלכלי המוחזק בידי יהודים רבים.

מאידך ניתן לראות במחקר, שרובו נערך בקרב לא יהודים, כי "היהודים הם המוצא החכם ביותר", וכן למעלה מ-90% מהנסקרים סבורים ש"היהודים סבלו בשואה ואינם מגזימים כשמדברים עליה".

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אומר כי "הנתונים מדאיגים מאוד ומזכירים משפטים שנאמרו על היהודים בסוף שנות ה-30 בגרמניה הנאצית, על השלטונות בארגנטינה לפעול לאלתר ולאפשר ליהודים החיים בארצם לחיות חיים שלווים".

"התרתי דסתרי הנלמד מהמחקר צריך להדליק נורות אזהרה לשלטונות בארגנטינה. וקורה לממשלת ארגנטינה לחזק את הערכים של שנאת זרים במערכת החינוך ולחוקק חוקים למאבק באנטישמיות", הוסיף.

חורחה קנובלוביץ' נשיא DAIA, אמר בתגובה לממצאים: "זה באמת מתיש לדעת שבמדינה הזו יש עדיין מסרים של שנאה ושאנטישמים מוצאים אוזן קשבת בתקשורת".