הסטנדרט הכפול של פרקליט המדינה

שי ניצן תקף את מנכלי"ת משרד המשפטים על שניסתה לעצור מכרז. בעבר הוא עצמו התערב בהליכי מכרז.

ניצן קידר , ד' בתשרי תש"פ

סטנדרטים כפולים? פרקליט המדינה שי ניצן
סטנדרטים כפולים? פרקליט המדינה שי ניצן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ביום חמישי האחרון נבחרה ליאת בן ארי לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית).

המכרז התקיים למרות שבאותו בוקר הודיעה מ"מ מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקובי, כי אין צורך במשרה.

בעקבות הודעתה זו, שלח פרקליט המדינה, שי ניצן, מכתב בו תקף את את עו"ד יעקובי בצורה חסרת תקדים. לטענתו, פניה לביטול המשרה ללא התייעצות עמו הינה מעשה לא תקין המעורר "שאלות ומחשבות קשות אודות המניע והגורם לנקיטת צעדים אלה".

לשיטת ניצן, התערבותה של המנכ"לית הייתה פעולה "מאחורי גבו" כממונה על הפרקליטות. במכתבו הוא אף מלין על כך שהמנכלי"ת לא לקחה בחשבון את הפגיעה המשמעותית שהייתה עלולה להיגרם לעובדים שניגשו למכרז.

אלא שמתברר כי שי ניצן עצמו, כפרקליט המדינה, פנה בעבר למנכ"ל משרד ממשלתי ודרש ממנו למנוע את כניסתה לתפקיד של עובדת שזכתה במכרז. ללא שעירב בכך את הממונה הישיר וללא שלקח בחשבון פגיעה באותה עובדת.

לפני כשש שנים זכתה הד"ר מאיה פורמן רזניק במכרז של משרד הבריאות לתפקיד סגנית מנהל המכון הפתולוגי.

ארבעה חודשים לאחר זכייתה פנה פרקליט המדינה שי ניצן למנכ"ל משרד הבריאות ודרש ממנו שלא לאשר את תחילת העסקתה בתפקיד בעקבות טענות שהושמעו כנגדה במשפטו של רומן זדורוב. באותו הליך ד"ר פורמן רזניק נתנה חוות דעת המנוגדת לעמדת הפרקליטות, לפיה הילדה תאיר ראדה נרצחה באמצעות סכין משוננת, מה שהיה עלול להוביל לזיכויו של זדורוב.

התנועה למשילות ודמוקרטיה פנתה בסוף השבוע לפרקליט המדינה ודרשה ממנו הבהרות והסברים על אמות המידה הכפולות בהתנהלותו כביכול.

במכתב ששיגרה, כתבה התנועה לפרקליט המדינה כי בעוד מנכלי"ת משרד המשפטים התערבה לפני אישור המינוי (של ליאת בן ארי), הוא עצמו פעל ושידל את מנכ"ל משרד הבריאות לטרפד את עבודתה של פורמן רזניק הרבה לאחר אישור המינוי שלה.

עוד נכתב כי ניצן פעל "מבלי לקחת בחשבון את הפגיעה בעובדת שזכתה במכרז והמתינה לתחילת עבודתה משך כחצי שנה, ובעיקר – בניגוד גמור לעמדת מנהל המכון הפתולוגי, שהינו הממונה הישיר על המשרה הרלבנטית ובר הסמכא המקצועי, ובניגוד לעמדת כל הדרג המקצועי במשרד הבריאות".

עו"ד זאב לב מהתנועה למשילות ודמוקרטיה אומר כי אין זו הפעם הראשונה בה אנו נתקלים בסטנדרטים כפולים של בכירי משרד המשפטים.

"הפעם מדובר בפעולה שזועקת לשמים לאחר שניצן תוקף את מי שהתנהלה בצורה עדינה הרבה יותר מזו בה פעל הוא עצמו. זאת עוד מבלי להיכנס לעצם הבעיות שמעורר המכרז ובעיקר מעורבותו של פרקליט המדינה, העומד בפני סיום כהונתו, בבחירת משנה שתכהן תחת שני פרקליטי המדינה הבאים".

המכתב הועבר גם לשר המשפטים אמיר אוחנה. בתנועה למשילות אומרים כי לאור העמדה המשפטית שהציג ניצן בפרשת מאיה פורמן רזניק, יכולה מנכ"לית משרד המשפטים לבטל את איוש המשרה, גם לאחר זכייתה של בן ארי במשרה, וקוראים לה לשקול פעולה ברוח זו.