"זהות" - תערוכת ציורים

שאלת הזהות הייתה מאז ומעולם מאבק דינמי בין התפיסה שלנו את העצמי לבין מה שמצופה מאיתנו להיות. עכשיו, השאלה בתערוכת ציורים.

קובי פינקלר , ד' בתשרי תש"פ

זהות
זהות
צילום: אירית קלכמן

שאלת הזהות הייתה מאז ומעולם לעולם מאבק דינמי בין התפיסה שלנו את העצמי לבין מה שמצופה מאיתנו להיות. יחד עם המודעות העצמית, החוזקות, החולשות, המקום אליו אנו שייכים והאמונות שלנו.

עכשיו, השאלה הזו מוצגת בתערוכת ציורים של אירית קלכמן, כשבבסיסה השאלה על היכולת שלנו להגדיר את עצמנו בעולם של מיתוסים מנופצים, מאבקי כוח כלכליים ופוליטים, אסונות טבע וקנאות דתית. התשובה היא ככל הנראה, משימה קשה ותובענית יותר מאי פעם.

באפשרותנו לבחור להישאר אמביוולנטיים לדרישות הזמן או שאנו יכולים לעשות את קפיצת המדרגה בעולמנו הרגשי,ולהאמין בטוב. לגלות מחדש את הערכים והמוסר שהנחה את אבות אבותינו ואימותינו ולנכס אותם אלינו. לחדש את זהותנו על מנת ליצור עתיד בר קיימא וטוב יותר.

אמנות היא פורטל, שער אל הנשגב. הדימיון הוא מתנה שמבחינה בינינו לבין שאר הברואים, זוהי יכולת המסוגלת לחולל שינויים.

אמנים היו מאז ומעולם כוח מניע וערוץ ולהובלת שינויים. יש ביכולתם לעורר השראה באמצעות דימויים המכוונים אל יתר מודעות והבנה של הקיום האנושי. בדיוק את זאת עושה האמנית אירית קלכמן בתערוכת הציורים שלה, תערוכת היחיד הנפתחת בחודש אוקטובר בתל אביב.

גוף העבודות של קלכמן נוצר מתוך תהליך של דליית זכרונות, ורגעים של מודעות שהנחו את חייה, וביססו את הגדרתה כ-אישה, אמנית, אהובה ואם.

ציוריה הססגוניים , מלאי חיוניות ומלאי פרטים. עדויות עוצמתיות לנסיונות החיים. קלכמן הצליחה להביא את קולה לדרגת אמנות.

חוש הצבע בו היא ניחנה לצד התרגול מגיל צעיר מאד להתבונננות- ניתנים לזיהוי בקו המדויק והחי שלה. הציורים שלה הם חגיגה של רגשות ודרמה אשר מנציחים רגעים מהחיים עם הומור, מודעות עצמי ואהבת האדם.

אירית קלכמן הינה "דוגמא חיה" למאבק של בני הדור שלה לשיוויון והכרה. הזהות שלה כאמנית היא בחירה של דרך חיים בד בבד עם ההבנה מהיכן היא הגיעה והחיפוש אחר העתיד.

היא משטיחה את הקומפוזיציות, תוך התעלמות מודעת מחוקי הפרספקטיבה תוך הדגשת הדרמה ואת היכולת שלנו לראות את מה שבאמת :חשוב משמעותי ורלוונטי. התהליך הזה של מודעות, חידוש הזהות יחד עם המחווה של תקווה ואהבה מוצאים אל הפועל בתבונה, כשרון פורץ של יצירה ואהבה למין האנושי.

"זלאיטארט הבית, לאמנות" רח' מטודלה 55 שיכון דן, תל אביב.