גבי אשכנזי נבחר ליו"ר ועדת חוץ וביטחון

''מדובר בתפקיד משמעותי עם חשיבות רבה לביטחונה של ישראל", אמר ח"כ אשכנזי. "אסור לנו לאפשר ואקום בנושא הביטחוני-מדיני''.

חזקי ברוך , ד' בתשרי תש"פ

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון קיימה היום (חמישי) את דיונה הראשון בכנסת ה-22.

הדיון נפתח על ידי יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), אשר אמר כי הוועדה המסדרת החליטה להמליץ על ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) כיו"ר הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון. חברי הוועדה אישרו המלצה זו בהצבעה פה אחד.

לאחר מכן אמר ח"כ אשכנזי, "אני מודה לחברי הוועדה על האמון, ואישור המינוי שלי כיושב ראש הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון. תודה לחברי הוועדה היוצאים, למנהל הוועדה ולצוות המקצועי המסייע. ובמיוחד, תודה ליושב ראש הוועדה היוצא, אבי דיכטר, על למעלה מ-3.5 שנות כהונה בתפקיד. נחליף תובנות, ניסיון והדרכה בסיום הדיון.

"אני פה כבר ארבעה חודשים איתו והוא לא נתן לנו לשכוח שלא במקרה קבעו את רציפות הוועדה הזו, חרף צוק העתים וממשלות המעבר. היו בתקופה זו דיונים מקצועיים וללא משוא פנים בכל נושא שחשבנו לעסוק בו''.

אשכנזי הוסיף: ''כרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, אני מכיר היטב את ועדת החוץ והביטחון. מדובר בתפקיד משמעותי עם חשיבות רבה לחוסנה וביטחונה של מדינת ישראל. אסור לנו לאפשר שיהיה ואקום בנושא הביטחוני-מדיני''.

''אנו נמצאים בתקופה שמאופיינת באתגרים רבים בזירה הביטחונית, חלקם ידועים לכל וחלקם נדונים בחדרים סגורים. יש לנו אחריות ומחויבות כלפי אזרחי מדינת ישראל, בשגרה ובחירום. אני מסתכל פה על החברים ורואה כאן צוות בעל ניסיון ובעל אחריות ובטוח שיחד נוכל למלא את המנדט העיקרי של הוועדה", הוסיף.

ח"כ בני גנץ (כחול לבן) אמר בדיון "הוועדה, דרך הפיקוח שמבצעת, עוסקת בשאלות שבאמת עוסקות בדמים, ומטעם זה הניסיון וההבנה הם דברים חשובים באמת. אני רוצה להגיד תודה לח"כ דיכטר על השירות ארוך השנים. גבי, נאחל לך הצלחה, והצלחתך הצלחתנו. שמענו את ראש הממשלה במסגרת הרמת הכוסית באולם שאגאל, והייתה ארומה ביטחונית באוויר שם, והוועדה תצטרך למצוא את הזמן לעסוק בדברים חשובים אלה".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן) סיפר "לא זיהו בהתנהלות אבי דיכטר כיו"ר הוועדה שום דבר מלבד ביטחון. לא פוליטיקה, לא מפלגתיות, אלא אחריות וצלילה לעומקים. יצקת ביטחון בתפקיד הוועדה ואני בטוח שגבי ימשיך עבודה זו".

ח"כ גדעון סער (הליכוד) ציין ''זה יפה שמי שעמד בראש גוף ביטחוני אחד מעביר את שרביט הפיקוח על גופי הביטחון למי שעמד בראש גוף ביטחוני שני. הוועדה הזו הייתה מאוד פעילה גם כשהכנסת הייתה לא פעילה, ואבי דיכטר עבד פה בחריצות והציב סטנדרט מאוד גבוה בראשות ועדה פרלמנטרית מפקחת והדבר יקבל יתר חשיבות מול האתגרים לפנינו".

יו"ר הוועדה היוצא, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), הודה למברכיו: ''אם אני יכול לתת עצה, ועוד נשב שנינו, עצתי היא עזוב את המילה 'זמנית', זה רק סטטוס בתקנון הכנסת, אבל ברגע שמתחילים לעבוד אתה מוצא את עצמך עוסק בקרביים הכי בעייתיים שאפשר לדעת. יש פה סביב השולחן היסטוריה ביטחונית מרשימה, וכולם גילו שזה שונה להופיע בפני הוועדה ולפקח על מי שמופיע.

"זה פורום יוצא מהכלל, שהוא יתרון עצום והאתגרים, כולנו מבינים היטב לאן זה יכול ועלול להתפתח, אבל גם ההזדמנויות שלנו. אני מאחל לך המון בהצלחה ואל תהסס לשאול כל דבר, ומעבר לזה יש פה את צוות הוועדה, אנשים מאוד מיומנים ומנוסים, שהם מכפיל כח רציני. תודה רבה לכולם על המילים החמות והמון בהצלחה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אשכנזי, סיכם: "תודה רבה לכל הח"כים. נאמרו פה הרבה מילים על אחריות ומחויבות ואני בטוח שזה יבוא למבחן הרבה יותר מוקדם ממה שחושבים".