צפו: איך מחזירים שפה לחיים?

מיזם חדש מנסה להציל מהכחדה את המילים הנשכחות, באמצעות מילון ענק שהוצב במרכז העיר

מתנאל ראט , ה' בתשרי תש"פ

החיפוש אחר המילים הנכחדות
החיפוש אחר המילים הנכחדות
צילום: iStock

אנחנו כבר התרגלנו למלחמה להצלת חיות בסכנת הכחדה, אבל מסתבר שיש גם כאלו שמנסים להיאבק נגד מילים הנמצאות במצב דומה.

מיזם איטלקי חדש יוצא למאבק אחרון להצלת המילים הנכחדות ועושה זאת באמצעות לא פחות מאשר מילון ענק באמצע הרחוב.

מי שהסתובב בימים האחרונים בטורינו שבאיטליה, לא היה יכול להתעלם ממילון בגובה של כ3 מטרים שהוצב ברחוב המרכזי. בתוך המילון הענק סומנו למעלה מ3,000 מילים איטלקיות שלטענת המארגנים הפכו למילים בסכנת הכחדה, והפסיקו להיות בשימוש בשפה המדוברת.

האחראי למיזם הוא בית ההוצאה לאור "צניקלי" שיצא למאבק להצלת המילים הנכחדות. לדברי המארגנים, רוב המילים הן מילים שימושיות שפשוט הוחלפו במילים נרדפות הדומות להן ומטרת המאבק הוא להחזיר אותן לחיים. בין המילים ניתן למצוא את המילה idiosincrasia (ייחודיות) או gozzovigliare (לשמוח ולהתהולל) שיצאו מהאופנה בשנים האחרונות.

על כריכת המילון הענקי הוצמד גם מסך מגע המציג בכל פעם מספר מילים נכחדות אקראיות ואת הפירוש שלהן. המילון אף מציע להולכים ושבים ברחוב לפרסם את המילים והפירוש ברשתות החברתיות ומבקש מהם להתחיל להשתמש בהן בשפת היום-יום.

בינתיים, נראה שהמילון הצליח לעורר לא מעט רעש בתקשורת האיטלקית וייתכן שחלק מהמילים הנכחדות אכן יוחזרו לחיים. לפי התכנית, המילון הענק אמור לנדוד בחודשים הקרובים בין ערים שונות ברחבי איטליה ולנסות להחיות גם שם את המילים הנדירות.

אז אם אתם מחפשים דרך להחזיר לשימוש כמה מילים נשכחות מהעברית העתיקה שלנו, מוזמנים להציע לאקדמיה ללשון לייבא את הפרויקט לארץ. עד אז אתם מוזמנים לנסות להחיות את המילים בעצמכם, ולכתוב לנו אותם בתגובות.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!