שוחחה עם הבן בזמן פיגוע והוכרה כנפגעת פעולות איבה

מדובר בהחלטה נדירה שבמסגרתה התקבלה תביעת האם, שבנה החייל נפצע בתקרית, להכיר בה כנפגעת באירוע, עקב התסמונת הפוסט טראומטית שפיתחה

ערוץ 7 , ז' בתשרי תש"פ

התחנה המרכזית בבאר שבע בליל הפיגוע
התחנה המרכזית בבאר שבע בליל הפיגוע
צילום: מאיר אבן חיים, פלאש 90

אם ששוחחה עם בנה בעת הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע ב-2015 הוכרה בידי משרד הביטחון כנפגעת פעולות איבה, כך פורסם באתר וואלה.

מדובר בהחלטה נדירה שבמסגרתה התקבלה תביעתה של האימא, שבנה החייל נפצע בתקרית, וזאת לאחר שתביעות דומות נדחו בעבר בידי ועדת התגמולים של הביטוח הלאומי.

התקרית התרחשה בעת שהאם שהתה בבית המשפחה ושוחחה בטלפון עם בנה בעודו ממתין בתחנה המרכזית להסעתו, כשלפתע החלו להישמע ברקע יריות וצעקות.

עורך הדין יואב אלמגור, שייצג את האם ציין כי השיחה בין השניים לא נותקה גם כאשר הבן ניסה למצוא מסתור, ותוך כדי הימלטות נפגע ברגלו מקליע ונפל בעודו שומט את הטלפון מידו.

לפני שאיבד את הכרתו הספיק החייל להודיע לאמו כי הוא נפצע, ואמר לה כי הוא עומד למות, דבר שגרם לאם להיכנס למצוקה נפשית ולחרדה.

הבן שנפגע וסובל עד היום מנכות פיזית הוכר כנפגע בהליך נפרד, ואילו האם, פיתחה תסמונת פוסט-טראומטית בעקבות התקרית. משרד הביטחון הכיר באופן תקדימי באישה כנפגעת פעולות איבה, וזאת משום שהייתה עדה לאירוע בזמן אמת, באמצעות הטלפון - "כאילו נכחה פיזית בזירה עצמה".

לנוכח זאת הורה משרד הביטחון לקופת החולים של האישה להעניק לה את כל הטיפולים הדרושים עקב הפגיעה, ובהמשך תיקבע דרגת נכותה וגובה הקצבה לה תזכה מהמשרד.