הכי מומלץ ליולדות: מיץ ענבים

אישה בהריון צריכה יותר תשומת לב על מנת לצלוח את הצום בשלום. ציפי לוריא, אחראית חדר לידה ב'מעייני הישועה', מייעצת לכן.

ערוץ 7 , ח' בתשרי תש"פ

ענבים
ענבים
צילום: איסטוק

במחלקת היולדות בבית החולים 'מעייני הישועה' נערכים היטב לקראת צום יום הכיפורים.

במחלקה הצטיידו בעוגות ובקבוקוני יין אישיים עבור שבירת הצום, וכמובן תגברו את מספר המיילדות ונשות צוות נוספות.

ציפי לוריא, מיילדת ואחראית חדר לידה ב'מעייני הישועה', משתפת במספר עצות לנשים בכלל ולנשים הרות בפרט. "העצה", היא מדגישה, "היא לשבת עם כל הנתונים לפני יום כיפור, מספיק בזמן לארגן את הכל, ולשאול את הרופא מה הוא חושב שנכון. ועם כל הפרטים האלה לגשת לרב בצורה מסודרת ואז יהיה מענה לכל הדברים בנחת ולא ברגע האחרון".

לוריא מוסיפה, "ההמלצה היא, כמו לכל הנשים ובטח לאישה בהריון, בימים שלפני הצום לשתות כמו שצריך. לא לעשות פעילות גופנית מעל הנורמה הרגילה של אותה אישה, לשתות המון מים, מיץ ענבים מאוד מומלץ, גם לאכול ענבים זה ידוע שזה מאוד מאוד עוזר. וההמלצה הכי טובה זה שכל אישה תתייעץ עם הרופא נשים שלה ועם הרב שלה מבעוד מועד, לא לחכות לרגע האחרון".

אחרי שכבר נכנס הצום האישה צריכה לשים לב שהצום עובר בשלום. "אנחנו מצפים מאישה שכבר הרגישה תנועות לפני יום כיפור, לשים לב שהיא מרגישה תנועות עובר כמו בימים שהיא הרגישה לפני יום כיפור. ההמלצה המאוד מאוד חשובה זה באותו יום להיות בבית, להיות במזגן, להיות נינוחה. לא לרדת לגינה עם הילדים, לא מומלץ ללכת לבית כנסת ולהתאמץ, מזג האוויר עדיין חם. וכמובן על כל ספק יש את מי לשאול גם בחג עצמו, לא מתאפקים ומחכים עם זה עד מוצאי הצום.

"במידה ולא הרגשת תנועות בחג עצמו, ביום יום ההמלצה היא לשתות משהו מתוק ולשכב על הצד, אז תתחילי בלשכב על הצד ולהיות רגועה, לשים ידיים על הבטן ולנסות בכל זאת להרגיש. במידה ואת רואה ששום דבר לא זז, ההמלצה היא כן להתייעץ עם רב שנמצא באזור ואני בטוחה שבכל מקום יש רב שיוכל לענות לך על השאלה הזאת והוא כבר ינחה אותך הלאה מה לעשות, האם לשתות, האם ללכת לבית חולים, תקבלי את התשובה במקום".

לדבריה, "מי שנמצאת בבית חולים זה הכי פשוט, יש לנו את הרופאים ויש לנו את הרב של הבית חולים שמסתובב פה, אז אם יש למישהי שאלה זה המקום הכי טוב לבוא ולשאול. אנחנו פשוט משיגים את הרב, שואלים אותו ופותרים את הבעיה".

לוריא מוסיפה: "מזכירה לכל הנשים שהמיון שלנו פתוח 24 שעות. כל אישה שמרגישה צירים, צירים סדירים, שהיא כבר חושדת שזה מקדם אותה ללידה, הפחתה בתנועות עובר אחרי שניסתה את כל הנסיונות ולא הצליחה להרגיש תנועות עובר, ירידת מים, כאבי ראש, כל דבר שלא מרגיש לה בנוח ולא מסתדר לה - צריכה לפנות לבית חולים".

לאתר מחלקת היולדות של בית חולים מעייני הישועה

לכל הכתבות של בית החולים מעייני הישועה