תקדים:
עיצוב ארון קודש הוא יצירה אומנותית עם זכויות יוצרים

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע לראשונה ובאופן תקדימי שעיצוב ארון קודש הינו יצירה אומנותית מקורית הזכאית להגנה של חוק זכויות יוצרים.

יהונתן גוטליב , ח' בתשרי תש"פ

ארון הקודש המועתק
ארון הקודש המועתק
צילום: שוקי שמבי

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה קבעה לראשונה ובאופן תקדימי שעיצוב ארון קודש הוא יצירת אומנותית מקורית, הזכאית להגנה של חוק זכויות יוצרים.

בית המשפט פסק שגם הדמיה של ארון קודש, הממחישה את עיצוב ארון הקודש, נחשבת ליצירה הזכאית להגנה.

את הפסיקה התקדימית פסק בית המשפט בתביעה שהוגשה ע"י חברת 'לביא תעשיות רהיטים' מקיבוץ לביא, בנושא העתקת ארון קודש שעוצב ע"י חברת "לביא תעשיות רהיטים" והיה מיועד לבית הכנסת "דביר קודש" בנתניה.

לפסק הדין לחצו כאן

לפני מספר שנים, הנהלת בית הכנסת בנתניה פנתה לחברת 'לביא' בבקשה לעצב ולייצר ארון קודש בעיצוב מיוחד עבור בית הכנסת. במהלך העבודה של חברת 'לביא' עם הנהלת בית הכנסת הוכנו 12 הדמיות, עד שלבסוף הוסכם על עיצוב ארון הקודש. לאחר תקופה, גילתה החברה בעלון פרסום לבתי כנסת, צילום של ארון הקודש שהוכן על פי ההדמיה שהחברה עיצבה ויוצר שלא כדין על ידי חברת Furniture and craft international.

בפסק דין מפורט קבע בית המשפט המחוזי בחיפה, כי העיצובים והדמיות שהפיקה חברת 'לביא' הן יצירות אומנות מקורית, והחברה שהעתיקה מההדמיות הפרה את זכויות היוצרים.

עקב הפרת זכויות היוצרים חויבה חברת Furniture and craft international לשלם ל'תעשיות לביא' פיצויים בסך 60 אלף ₪ והוצאות משפטיות בסך 15 אלף ₪, כמו כן ניתן צו מניעה קבוע האוסר על המנהל או החברה לעשות כל שימוש בהדמיות של 'תעשיות לביא'.

מיכה אוברמן מנכ"ל 'לביא תעשיות רהיטים' אמר, "אנו שמחים כי לראשונה קיבל בית משפט בפסק דין מכונן את טענתנו מרובת השנים שעיצובים שנעשים על ידינו לבתי כנסת הינם עיצובים שאסורים בהעתקה או בכל שימוש אחר. אני מקווה כי תיפסק התופעה המכוערת של גניבת עיצובים".

"כארגון המבצע את כמות העיצובים העיצובים הגדולה ביותר בעולם בתחום, חרטנו על דגלנו עיקרון של פעולה על פי חוק והלכה. אנו מקווים שכל בית כנסת שחושב על ריהוט של בית כנסת או ארון קודש או נגר שעוסק בתחום ידע את משמעות החוק ויימנע מהגעה למצב שכזה", הוסיף.