מאות גבאים התכוננו לחגים בפתח תקווה

המועצה הדתית בעיר כינסה את הגבאים לקראת חגי תשרי במטרה להעניק להם כלים מעשיים לניהול בית הכנסת לאורך כל השנה.

ניצן קידר , ח' בתשרי תש"פ

כנס הגבאים
כנס הגבאים
צילום: גבי בוטיל

מאות גבאי בתי כנסת מרחבי פתח תקווה, הגיעו לכנס שיזמה עבורם המועצה הדתית בעיר, בהובלת הממונה על המועצה פלטיאל איזנטל, מנכ"ל המועצה עופר אברהם ובשיתוף התאחדות בתי הכנסת בישראל.

בכנס קיבלו הגבאים כלים מעשיים לניהול בית הכנסת לאורך השנה.

עם הגעת הגבאים חיכתה להם תערוכה שבה נערכה הצגת יצרנים מתחום בתי הכנסת, לאחר מכן נערכו הרצאות מקצועיות לניהול נכון ותקין של בתי הכנסת, כגון ביטוח, בחירת גבאים התנהלות מול מתפללי בתי הכנסת ועוד.

כנס הגבאים הגדול נערך באולמי 'מייפל' בפתח תקווה, במעמד ראש העיר פ"ת רמי גרינברג, הרב הראשי הגאון הרב מיכה הלוי, רב שכונות הצפון הגאון הרב משה פינטו, הממונה על המועצה הדתית פ"ת פלטיאל איזנטל, מנכ"ל המועצה הדתית עופר אברהם, סמנכ"ל המועצה הדתית ומנהל מחלקת הכשרות ינון פרסיק סגן ראש העיר איציק דיעי, חברי מועצת העיר גילה בן נאים וצבי בליץ, ומ"מ ראש העיר אוריאל בוסו.

ראש העיר רמי גרינברג הודה לגבאי בתי הכנסת שעושים רבות בהפעלת בתי הכנסת במשך כל השנה ובפרט בתקופת החגים בהם מתפללים רבים פוקדים את בתי הכנסת.

הוא התייחס לשיתוף הפעולה הפורה בין העירייה למועצה הדתית לטובת כלל הציבור.

הממונה על המועצה הדתית פ"ת, פלטיאל איזנטל סקר בפני משתתפי הכנס את פעילות המועצה הדתית על מחלקותיה השונות והדגיש כי המועצה הדתית רואה בגבאים שליחי ציבור אשר עושים מלאכתם נאמנה במסירות רבה.

אני רואה חשיבות רבה בקיומו של כנס גבאים מסוג זה אשר נותן כלים מעשיים ומענה מקיף לעבודתו הרבה של הגבאי. לקראת ראש השנה חולקו שופרות לבתי הכנסת, יצאו עשרות אוטובוסים במהלך חודש אלול ובעיצומו של ימים נוראים למסע סליחות בירושלים, חברון ובקברות צדיקים באזור צפת. חולקו מחזורים לימים הנוראים והחגים. אנו עומדים לרשותכם בכל ימות השנה", אמר איזנטל.

רבה הראשי של העיר, הרב מיכה הלוי, דיבר על קדושת בית הכנסת וציין בדבריו כי לקראת חג הסוכות ראוי שכל בית כנסת ובית כנסת יבנה סוכה בה יוכלו להשתמש אנשים מבוגרים ותושבים הגרים בסמיכות לבית הכנסת שאין להם אפשרות או מקום לבנות סוכה.

אלי בן הרוש, יו"ר התאחדות בתי הכנסת, ציין כי "במהלך הכנס קיבלו הגבאים טיפים מעשיים בנושא בחירות לבתי כנסת, איך עושים את זה נכון. נגענו בכל הנושא של אחריות אישית של גבאים, ביטוח בתי כנסת, זיהוי וסימון ספרי תורה, סמכויות הגבאי מול הקהילה, מכירת מצוות ופרסום חובות המתפללים"

הכנס נערך סביב שולחנות ערוכים ובליווי להקת פרחי ירושלים בניצוחו של חנן אביטל.

בתום האירוע חולקו לגבאים תיק גבאי ובו ספר הגבאי, שלטים לבית כנסת, לוח דינים ומנהגים וערכת עזרה ראשונה. כמו כן נערכו הגרלות על ספר הפטרות תנ"ך מלא הוצאת קורן , ערכת עטרת מלכות לתיק טלית ותפילין, וערכה מיוחדת לסימון ספרי תורה לחגים, מתנת התאחדות בתי הכנסת והמועצה הדתית.