תאונת דרכים עצמית – גם פגיעה נפשית נחשבת

גם אם לא היו מעורבים נוספים בתאונת הדרכים - ייתכן ואתם זכאים לפיצויים.

תוכן שיווקי , ח' בתשרי תש"פ

עו"ד ביבר לקואה חייקין הררי
עו"ד ביבר לקואה חייקין הררי
צילום: יח"צ

תאונת דרכים היא תאונת דרכים, ולא משנה אם היא בין שני רכבים, בין הולך רגל או רוכב אופנוע לרכב וכן, גם אם היא עצמית.

בכל שנה יש אלפי ישראלים שעוברים תאונת דרכים, תאונה שבחלק מהמקרים נחשבת לעצמית כמו פגיעה עם הרכב בחפץ כלשהו כמו משל תמרור, החלקה מהאופנוע וכל תאונה אחרת שיש בה רק רכב אחד שמעורב.

החוק בישראל קובע שכל אדם שנפגע זכאי לפיצויים בכל סוג של תאונת דרכים העונה להגדרת "תאונת דרכים" על פי חוק הפיצויים לנפגעי דרכים, למעט חריגים הקבועים בחוק.

בדיוק בשביל זה יש את ביטוח החובה וגם אם התאונה היא באשמתו המלאה של הנפגע, הוא עדיין זכאי לפיצויים. אם נפגעתם בתאונה עצמית, אין סיבה שלא תדרשו את מה שמגיע לכם.

תאונת דרכים עצמית – גם פגיעה נפשית נחשבת!

תאונת דרכים עצמית יכולה לגרום לנזק גופני ויכולה אף להוביל לנזק נפשי, בשל הטראומה הכרוכה בכך. דוגמא אחת מיני רבות יכולה להיות של נהג שנרדם בעת הנסיעה, וכתוצאה מכך הוא פגע באי תנועה ומהרגע בו הוא התעורר מהפגיעה, הוא נמצא בחרדה גדולה.

גם אם הוא לא נפגע פיזית, החרדה הזו עשויה ללוות אותו עוד זמן רב מה שיצריך גם סיוע מגורמי מקצוע. החוק בישראל מכיר גם בנזק נפשי שנגרם עקב תאונת דרכים עצמית כמו כל תאונת דרכים אחרת, ולעיתים חברות הביטוח מחויבות להכיר בפגיעה הנפשית כנכות.

מה צריך לעשות?

עו"ד ליטל ביבר חייקין ממשרד עו"ד ביבר לקואה חייקין הררי, משרד המתמחה בנפגעי תאונות דרכים אשר ייצג בהצלחה מאות לקוחות מרוצים, ממליצה קודם כל להירגע ולא להמשיך כרגיל כאילו לא קרה כלום גם אם הפגיעה קלה.

לתאונות דרכים יש גם השלכות עתידיות פיזיות ונפשיות שיכולות להתגלות מאוחר יותר. עו"ד ביבר חייקין ממליצה להתפנות לבדיקות וטיפול רפואי בכל פגיעה שהיא, ולהמשיך בטיפול או השגחה בהתאם להמלצות הצוות הרפואי.

עוד לפני כן אם זה מתאפשר, לצלם את המקום ואת התאונה, את מצבו של הרכב וכל פרט רלוונטי אחר. כל הוצאה שקשורה לתאונה בגין טיפול רפואי או אחר, צריכה להיות מתועדת וחשוב לשמור על כל חשבונית וקבלה שניתנת. כמובן שחשוב לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד המתמחה בתחום.

משרד עו"ד ביבר לקואה חייקין הררי מתמחה בייצוג נפגעי גוף, תביעות ביטוח ודיני עבודה.