טראמפ ייאלץ לחשוף החזרי מס

בית המשפט בארה"ב קבע כי נשיא ארה"ב ייאלץ לחשוף את החזרי המס שלו. טראמפ טען כי חסינותו מאפשרת לשמור אותם חסויים.

ניסן צור , ח' בתשרי תש"פ

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ייאלץ לחשוף בקרוב בפומבי את דוחות החזרי המס שלו מהשנים האחרונות, לאחר שעתירתו לאפשר לו לשמור עליהם סודיים נדחתה על ידי בית המשפט.

השופט קבע בפסק הדין בן 75 עמודים כי בקשת עורכי דינו של טראמפ לשמור על סודיות דוחות החזרי המס שלו עקב חסינותו כנשיא, אינה עומדת במבחן החוקה האמריקאית.

"אינני יכול לאפשר קביעה קטגורית וחסרת גבולות של חסינות נשיאותית מהליך שיפוטי. פסיקה כזו תהווה ניצול לרעה של כוח", החליט השופט.

התובע הכללי של מנהטן דרש מטראמפ לחשוף את דוחות החזרי המס שלו בשנים האחרונות במסגרת חקירה האם טראמפ שילם "דמי שתיקה" לנשים שטענו כי ניהלו איתו רומן.

התובע דורש לבדוק האם עורך דינו לשעבר של טראמפ, מייקל כהן, העביר סכומי כסף גדולים לנשים על מנת שישמרו על שתיקה והם בוצעו עבירות על חוקי המס בניו יורק.

טראמפ טען כי חסינותו כנשיא מאפשרת לו שלא לחשוף את החזרי המס האישיים שלו, והוא היה הנשיא היחיד מאז הנשיא פורד בשנות השישים שסירב לפרסם את הנתונים.

מיד לאחר הפסיקה הודיעו עורכי דינו של טראמפ כי הם מתכוונים לערער על ההחלטה לערכאה גבוהה יותר, וטענו כי הנשיא אינו מחוייב לחשוף את דוחות המס האישיים שלו במסגרת תפקידו.