יש שירים ויש שירים

ככה זה במדינה שלנו, יש דברים שחשובים יותר ויש דברים שחשובים פחות, ומזל שיש פה את התקשורת שתחליט בשבילנו.

אריאל פייגלין , י"א בתשרי תש"פ

מתוך "מתחילים מחדש"
מתוך "מתחילים מחדש"
צילום מסך

"הדת היא אופיום להמונים" קבע קארל מארקס לפני אי אלו שנים, אבל זה היה פעם, מזמן. היום מה שמדבר להמונים זה בכלל מוזיקה. דבר גלוי וידוע הוא שמוזיקה מסוגלת לחבר ולאחד בין אנשים, קהלים וגם זמרים. אתם בוודאי זוכרים את "'We are the world", הלהיט המונומנטלי של שנות השמונים, שבו התאחדו מיטב זמרי ארצות הברית למען ילדי אפריקה הרעבים. מדובר באחד הסינגלים המצליחים והנמכרים ביותר בעולם. בכל זאת, לא בכל יום קבוצה של הזמרים הגדולים ביותר בעולם מתאחדים למען מטרה אחת.

גם על ארצנו הקטנה לא פסח הטרנד, ומדי פעם כפעם נוהגים מיטב אומנינו להתכנס יחדיו ולהקליט שיר. אין צורך לחזור אחורה עד "עם אחד שיר אחד" משנות השמונים, אפשר להיזכר ממש במקרה מהשנה האחרונה, ואני מדבר כמובן על "שבת אחים ואחיות" המצליח. הזמרים התייצבו, התקשורת התגייסה, הגננות המציאו תנועות בשביל מסיבות הסיום, והרי לנו הלהיט התורן.

לפני שבועיים יצא השיר "מתחילים מחדש". המילים טובות, הלחן חביב, ותרמו לו את קולם 23 זמרים מהמובילים בארץ. את התקשורת, אפעס, הוא קצת פחות עניין. ולא שלא הייתה התייחסות. אתר אינטרנט מפורסם העלה טור שמתלונן על הדרת נשים בקליפ, תוכנית טלוויזיה כלשהי דאגה לראיין את מירי מסיקה בנוגע לדעתה על היעדר נשים בשיר (יש לציין שמסיקה דווקא פרגנה). לא על השיר, לא על התוכן, רק על "הדרת הנשים".

נכון, מדובר בשיר בהפקה פרטית בניגוד לקודמים שהיו בהפקת תחנת רדיו, אבל ציפור קטנה לוחשת לי שלא זה העניין, העניין זה המטרה. כל הרווחים מ"שבת אחים ואחיות" נתרמו וייתרמו לסח"י – סיירת חסד ייחודית העוסקת בהעצמת נוער בסיכון. כל הרווחים של "עם אחד שיר אחד" נתרמו בזמנו למען נכים ומוגבלים. ייתכן שלא ידעתם את הפרטים הללו, אך אין ספק שאתם מסכימים כי זו מטרה ראויה. אבל מי מחליט איזו מטרה ראויה ואיזו לא?

מישהו שם למעלה החליט שכשאייל גולן, רמי קליינשטיין, ישי ריבו, הראל סקעת ועוד עשרים זמרים מפורסמים מתכנסים לקליפ שכל ההכנסות ממנו יוקדשו ל"הפצת אור המזוזה", זה פשוט לא מעניין את הציבור. ואם הם היו מחליטים לתרום את הכסף לטובת הגברת המודעות לילדי הפליטים? אני מניח שתגובת התקשורת הייתה קצת שונה. כי ככה זה במדינה שלנו, יש דברים שחשובים יותר ויש דברים שחשובים פחות, ומזל שיש פה את התקשורת שתחליט בשבילנו.