נוער מוכרח למרוד, מעצם טבעו

הרב נתנאל אלישיב שהיה בשבת ת/שובה בישיבת שעלבים, סיפר על שיחותיו עם התלמידים. ''זו דרכה של ההשגחה להבטיח שהאנושות תתקדם''.

הרב נתנאל אלישיב , ט' בתשרי תש"פ

הרב נתנאל אלישיב
הרב נתנאל אלישיב
צילום: באדיבות המצולם

לפני כשלושים שנה, אחי הגדול, שהיה תלמיד בישיבה גבוהה, זיהה בי סימני התחזקות דתית. כתוצאה מכך, ניסה לעודד אותי לעבור ללמוד בישיבה התיכונית בשעלבים, בשל רמתה התורנית הגבוהה.

שקלתי אז ברצינות את הרעיון, אבל מכיוון שהייתי שקוע כולי בפעילות בסניף המקומי של בני עקיבא בחרתי להישאר ברעננה.

והנה בחלוף שלושה עשורים, הגעתי סוף סוף לישיבה התיכונית בשעלבים, כמרצה אורח לשבת.
תמיד משמח להכיר מוסד חדש ולעמוד על ייחודו. הישיבה באמת ברמה תורנית גבוהה, והיא שייכת לקרייה חינוכית ענקית שכוללת מוסדות רבים.

הצוות מסור מאוד, ונוכחותו מורגשת לאורך כל השבת: תפילות, סעודות, פעילויות. גם בשיחות שהעברתי, לא הסתפקו באיש צוות אחד שיתפקד על תקן של שמרטף, אלא כולם הגיעו, דבר שמניסיוני הוא משמעותי מאוד, הן כלפי התלמידים והן כלפי המרצה. שמחתי גם לראות את הגיוון בצוות, ר"מים צעירים לצד ותיקים. גם בין התלמידים ניכר בשנים האחרונות יותר גיוון במקומות ובסוג המשפחות שמהם באים.

ועל מה מדברים בשבת ת/שובה בישיבה תיכונית? בעיקר על כוחה של בחירה, על משמעותן הגדולה של ההחלטות שמקבלים דווקא בתקופת ההתבגרות. על כך שהבחירות של הדור הצעיר בחברה הישראלית היום גורליות יותר מאשר הבחירות הכלליות שעושים סביבן כל כך הרבה רעש. על כך שנוער מוכרח למרוד, מעצם טבעו. לא בהכרח מרד אלים והרסני, אבל הוא לא יכול להיות זהה להוריו. זו דרכה של ההשגחה להבטיח שהאנושות תתקדם.

עודדתי אותם לכוון את המרד פנימה במקום החוצה, כלומר להוסיף עוד קומה, משלהם, בחיי התורה ובעבודת השם. סיפרתי להם על המרד שלנו פנימה, לפני שנים רבות (כמתואר בספר 'קשה יש רק בלחם'), ואמרתי להם שרק הם יודעים מה השינויים שהם צריכים לעשות, אבל יש דף חדש וריק שמחכה שהם ימלאו אותו, ואיש לא יעשה זאת במקומם.

בהצלחה לכולנו בקבלת בחירות טובות בחיים, ומכוחן נזכה בעזרת השם לגמר חתימה טובה.