הניצולים מבית הכנסת: "שמעתי קול נפץ חזק וראיתי עשן''

מתפללים שניצלו מאירוע הירי בגרמניה שיחזרו את הרגעים המפחידים והדגישו: "לא נוותר על קיום יהודי בגרמניה או על הזהות היהודית שלנו"

ערוץ 7 , י"א בתשרי תש"פ

שוטרים סמוך לבית הכנסת
שוטרים סמוך לבית הכנסת
Reuters

שלושה מניצולי אירוע הירי אתמול (רביעי) בהאלה שבגרמניה, מספרים על רגעי האימה בהם ניסה המפגע להיכנס לבית הכנסת, נכשל, ואז ירה למוות בשני בני אדם.

בריאיון עם דוב גילהר בכאן רשת ב' סיפרה קריסטינה, אחת המתפללות: "שמעתי קול נפץ חזק וראיתי עשן, מיד אחר כך שמעתי פיצוץ נוסף. זה התברר אחר כך כבקבוק תבערה שהיורה זרק לעבר בית הכנסת.

''החזן אמר לנו לעזוב מיד את האזור ולהתכופף. הוא הגיב בצורה בלתי רגילה. אחר כך שמענו שמישהו מנסה להיכנס בכוח דרך הדלתות. ולנטין רץ מאחור ונעל את הדלתות. הרחקנו אנשים מהחלונות", שיחזרה.

"קל מאוד לשבור את הדלתות, היה לו רובה", הוסיף ולנטין. "הוא היה יכול להיכנס בקלות ולהרוג את כולם. אולי יום כיפור הציל אותנו". נסטיה, מתפללת נוספת ששהתה במקום, סיפרה: "אין פה אבטחה בבית הכנסת, אלה אנשים מהקהילה שמאבטחים את המקום. המשטרה הגיעה 20 דקות אחרי שהזעקנו אותם".

קריסטינה דיברה על החיים כיהודי בגרמניה, ועל התופעות האנטישמיות שהולכות ומתרחבות במדינה: "אני לא אוהבת להשוות את המצב כיום למה שהיה לפני עשרות שנים אבל זה לא קל לחיות בפתיחות כיהודי בגרמניה. זה מסוכן ללא ספק, בכל פעם שאני יוצאת מבית הכנסת עם גברים אני מזכירה להם שיש להם כיפה ושייתכן שיתקפו אותם. אך לא נוותר על קיום יהודי בגרמניה או על הזהות היהודית שלנו.

''היום אחרי שפינו אותנו המשכנו להתפלל בקפיטריה, שברנו את הצום, לא נאפשר לתוקפים למנוע את הקיום היהודי שלנו", הדגישה.

המפגע תיעד חלק מהפיגוע באמצעות מצלמת קסדה. במצלמה שלו אפשר לראות איך הוא מנסה לפרוץ לבית הכנסת באמצעות ירי לעבר הדלת, ולאחר שנכשל, מכוון ויורה לעבר עוברי אורח. בפיגוע נרצחו אישה וגבר. המשטרה הצליחה לעצור את היורה. המפגע נשמע אומר בתיעוד שפורסם: "היהודים הם שורש כל הבעיות".