רווח כפול: רופאים ועולים

עשרות רופאים ממזרח אירופה ומחבר העמים החלו ללמוד בישראל לבחינות רישוי כדי להשתלב במערכת הבריאות, ועל הדרך לשקול 'לעשות עלייה'.

ניצן קידר , י"א בתשרי תש"פ

הרופאים שהגיעו כדי להשתלב בישראל
הרופאים שהגיעו כדי להשתלב בישראל
צילום: יח"צ

בתחילת השבוע החלו 60 רופאים ממזרח אירופה וממדינות חבר העמים מכינה לבחינות הרישוי של משרד הבריאות, במסגרת פרוייקט מיוחד של 'החוויה הישראלית'.

'החוויה הישראלית' נחשבת לספקית התיירות החינוכית הנכנסת הגדולה בארץ. בכל שנה מגיעים 20 אלף תלמידים יהודים במסגרת החוויה הישראלית בתוכניות מסע ותגלית ועוד תוכניות קטנות יותר.

הרופאים שהגיעו לישראל הם המחזור ה-12. הם לומדים בבית החולים רמב"ם עברית ולימודים נוספים כדי לעבור את מבחני ההסמכה הישראלים ולהיכנס לעבודה במערכת הבריאות.

עמוס חרמון, מנכ"ל החוויה הישראלית מספר לערוץ 7 כי "מדובר בפרוייקט שנערך כבר יותר מעשר שנים. אנחנו מגייסים כוחות רפואה שאוד נחוצים היום למדינת ישראל. אני שמח לומר שבעשר השנים האחרונות למעלה מ-600 רופאים השתלבו בצורה יוצאת מן הכלל לא רק בצורה מקצועית במערכת הבריאות כולל בצבא, אלא גם מבחינה חברתית. אנחנו מלאי תקווה להביא עוד ועוד רופאים למדינת ישראל כדי לסייע לרפואה שלנו".

הרופאים שמגיעים נחשבים זכאי חוק השבות ומתוקף זאת מוצע להם 'לעשות עלייה' או לפחות לבחון את האפשרות.

"הגענו למסקנה שחרף כל המאמצים שהמוסדות הבינלאומיים משקיעים ביהודים, ביקור כאן עושה את השינוי הגדול ביותר. ככל שהדור הצעיר לומד וחווה את כל החוויה שישנה במדינת ישראל, כך אנחנו מצליחים להיאבק באותו קרב הישרדות על קיומו של הדור הצעיר היהודי מחוץ למדינת ישראל".

"נחשפנו למצוקה של אנשי רפואה בכירים והחלטנו שאנחנו נרתמים גם למשימה הזו שהיא לשכנע רופאים ולהעביר אותם בתוך פחות משנה את מבחן הרישוי של משרד הבריאות. הבנו שעלינו כאן על פרוייקט מאוד חשוב. למעלה מ-85% עוברים את המבחן של משרד הבריאות ורובם ככולם משנים סטטוס מתיירים לעולים ומשתלבים במהירות במערכת הבריאות. כך שאנחנו גם מביאים ארצה את זכאי חוק השבות וגם עוזרים למערכת הבריאות לטפל במצוקת אנשי המקצוע", מוסיף חרמון.

לצד מקצוע הרפואה מגיעים מתמחים גם במקצועות אחרים. "אנחנו מביאים כ-2,500 מתמחים בשנה. יש אלפי צעירים שמשתלבים בחברות ההייטק המובילות בעולם שפועלות בארץ. יצרנו קשר עם אלפי חברות ואנחנו ה'שדכנים' בין סטודנטים יהודיים מרחבי העולם שלומדים תואר ראשון ותואר שני במקצועות המחשב, הכלכלה, הפיננסים והרפואה, אשר מעוניינים להיחשף למדינת החדשנות שלנו".

"יש כאן בהחלט שני סיפורים שאנחנו מנסים לעבוד איתם יחד - גם הרמה המקצועית והגבוהה ביותר שיש בעולם כיום וגם יש בונוס - שזו מדינת היהודים והם יכולים להמשיך לחיות כאן את חייהם אם הם בוחרים בהמשכיות יהודית. אנחנו חווים דברים נפלאים. אנחנו נותנים להם מעבר לאפשרות המקצועית, את בדיקת האופציה הישראלית כאלטרנטיבה להמשך חייהם", הוא מסכם.