ארה"ב מאיימת בסנקציות על טורקיה

בעקבות הביקורת על הנשיא טראמפ: הממשל האמריקאי הודיע כי הוא מתכוון להטיל סנקציות על טורקיה. ארדואן: "לא נעצור את המתקפה".

ניסן צור , י"ג בתשרי תש"פ

ארדואן
ארדואן
צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי משנה את הטון בעקבות המתקפה הטורקית על הכורדים בסוריה.

שר האוצר סטיב מנוצ'ין הודיע כי הממשל האמריקאי שוקל להטיל סנקציות "שישתקו את הכלכלה הטורקית" כדבריו, אם טורקיה לא תעצור את המבצע הצבאי בו פתחה נגד הכורדים בצפון סוריה.

בראיון לכתבי הבית הלבן אמר מנוצ'ין כי "הנשיא טראמפ מתכוון לחתום על צו שייאפשר סנקציות נגד כל מי שקשור לממשלת טורקיה. הסנקציות לא הופעלו ויהיו מותנות בפעולותיה של טורקיה, לרבות הבטחתה לשמור בשבי את עצירי ארגון דעאש. אנחנו יכולים לשתק את הכלכלה הטורקית", אמר מנוצ'ין.

האיום האמריקאי הגיע לאחר הלחץ הכבד שמפעילים ראשי המפלגה הרפובליקנית על הנשיא טראמפ לשנות את החלטתו לסגת מסוריה ולהפקיר את הכורדים מול הטורקים. גורמי צבא אמריקאים סיפרו כי ביום שישי נפל פגז ארטילריה טורקי קרוב מאוד לכוחות מיוחדים של צבא ארה"ב הנמצאים באזור ורק בנס לא היו נפגעים.

למרות האיומים, נשיא טורקיה ארדואן הודיע כי טורקיה תמשיך במבצע הצבאי ואינה מתכוונת לעצור. "אנו לעולם לא נעצור את הצעד הזה בו התחלנו. לא נעצור, ולא משנה מה מישהו אומר", אמר ארדואן.

טורקיה הודיעה כי במבצע הצבאי "נהרגו 49 טרוריסטים" לדבריה, ועוד 13 אזרחים. בכירים באו"ם העריכו כי 70 אלף בני אדם בצפון סוריה נמלטו מבתיהם בעקבות המתקפה הטורקית, עוד חצי מיליון בני אדם נמצאים בסכנה עקב ההפצצות הטורקיות באזור.

ראשי האיחוד האירופי גינו את המתקפה הטורקית וקראו לארדואן לעצור אותה מיידית. החשש של רבים בארה"ב ובאירופה הוא כי אנשי ארגון דעאש שנעצרו בשנים האחרונות על ידי הכורדים יוכלו להימלט מהשבי בעקבות ההפצצות הטורקיות ולחדש את הפיגועים בשטח אירופה.