ליאון: לא מבדיל בין ילד חרדי לחילוני

ראש העיר משה ליאון הסביר בראיון לעיתון 'המחנה החרדי' כי מה שמוביל את התנהלותו הוא ערך השיוויוניות בין המגזרים. "כולם בניי"

בן שאול , י"ד בתשרי תש"פ

משה ליאון במרכז הרב
משה ליאון במרכז הרב
צילום: Aharon Krohn/Flash90

ראש עירית ירושלים משה ליאון סוגר עוד מעט שנה בתפקידו ובראיון שהעניק לעיתון 'המחנה החרדי' ופורסם הבוקר הוא מסביר כי מה שמוביל את התנהלותו הוא ערך השיוויוניות בין המגזרים.

"צריך להבין שירושלים ייחודית במינה בשל התמהיל שלה. היא מכילה שלושה סוגי אוכלוסיה – הציבור החרדי, יהודים חילונים-מסורתיים, וערבים, כשלמעשה כל קבוצה מהווה בערך שליש מתושבי העיר. את המציאות הזו אנחנו לא יכולים לשנות ואנחנו גם לא מעוניינים לשנות".

"לכן עלינו לדעת לחיות בצורה כזאת תוך מתן שירותים מותאמים לכל אחת מהאוכלוסיות, ללא משוא פנים, ללא תיעדוף של האחת על פני רעותה. אצלי אין אפליות בין ילד חרדי לילד חילוני. כולם בניי. בסופו של יום אנחנו צריכים לדעת ללמוד לחיות אחד ליד השני, כי אין ברירה ובסופו של דבר ירושלים תהיה תמיד מאוחדת".

ליאון נשאל על ענייני הסטטוס קוו בירושלים. "קדושת ירושלים היא לא משהו שניתן לערער עליה. לכולם ברור שירושלים היא לא תל אביב. בוודאי שצריך לשמור על קדושתה וזה מה שאני עושה. זה חלק מהשקפת עולמי. לא צריך בשביל זה לנסח מסמכים, זה ברור. כראש עיר של ירושלים אני מגן על הסטטוס קוו וזה כולל כמובן לשמור על החוק שאוסר עסקים בשבת", אמר.

"חשוב לי לציין שבעניין של הסטטוס קוו, אין אצלי הסכמים קואליציוניים וכיוצא באלו. כל שאני עושה ואעשה לטובת השמירה על הסטטוס קוו נעשה מתוך הנשמה, מתוך אמונה, ולא מתוך חובה קואליציונית. יש הבדל אם עושים זאת מתוך אמונה או מתוך כורח קואליציוני. אני מאמין שתושביה המסורתיים של ירושלים מרגישים זאת היטב".

"כך גם בתקציבי החינוך המיועדים למוסדות חינוך של הציבור החרדי. הבטחתי ערב הבחירות ואני מקיים: איני מאפשר כל אפליה לרעה של הילד החרדי. זה קורה על ידי התייחסות באופן שוויוני לכל ילד בירושלים. הציבור החרדי מקבל את המגיע לו באופן הוגן ושוויוני. אין אף מגזר בעיר שיכול לומר שאני מפלה אותו לרעה.

ליאון נשאל מה זכור לו מהעבודה המשותפת עם ראש הממשלה נתניהו בעת שהיה מנכ"ל משרדו. "הרבה דברים טובים. אתה מכיר את זה שמרוב עצים לא רואים את היער? אז זה גם המקרה שלי בבכל הנוגע לאינטראקציה שלי עם ראש הממשלה נתניהו. מה שבעיקר בלט בתקופה שלי כמנכ"ל משרד ראש הממשלה הוא סוגיית ההפרטות של חברות ממשלתיות. ביצענו לא מעט הפרטות, ראש הממשלה ואני, מול משרד האוצר.

"ראייתו הכלכלית היתה כבר אז רחבה מאד. זה היה עוד לפני שהוא היה שר האוצר. אני מדבר על הפרטת בזק, הפרטת בנק הפועלים, הפרטת בנק המזרחי. התעסקתי איתו בעיקר בזירה הכלכלית והתרשמתי ממנו מאד בכל הנוגע לראיה הכלכלית וגם למדתי ממנו הרבה כולל ניהול משברים ופיתרון בעיות", אמר.