קצין השריון הראשי: עצירת פרויקט הטנקיסטיות – משיקול מקצועי בלבד

"ההמלצה שלי היא להרחיב את הפרויקט לגזרות ביטחון שוטף נוספות", אמר תא"ל חסון. "הפיילוט לא הוכיח את עצמו אבל יש לזה פוטנציאל".

ערוץ 7 , ט"ו בתשרי תש"פ

גיא חסון
גיא חסון
צילום: דובר צה"ל

קצין השריון הראשי היוצא, תת אלוף גיא חסון, התייחס לפרויקט שירות הלוחמות בטנקים שנעצר בתום פיילוט בגזרה הדרומית, וקבע כי החלטה להקפיא את גיוס הנשים לשריון התקבלה משיקולים מקצועיים.

חסון אמר לאתר ynet כי "השיקול שעליו התקבלה ההחלטה במטכ"ל ובזרוע היבשה, להתרשמותי, הוא לחלוטין מקצועי. ההמלצה שלי היא להרחיב את הפרויקט לגזרות בט"ש (ביטחון שוטף) נוספות. אני בכוונה לא אומר שהפיילוט הוכיח עצמו אבל כן ראינו שיש לזה פוטנציאל.

''קבענו קריטריונים מקצועיים כמו נתונים פיזיים ומהי המעטפת ללוחמות. הצגנו את המסקנות למטכ"ל והדילמה הייתה אם אכן להרחיב לגזרות הבט"ש, להתחיל בגיוס נרחב ולהקים יחידות, או לעצור רגע ולעשות הערכת מצב. זו שאלה של כוח אדם, איפה רוצים שהן יהיו".

חסון הסביר: "אין בעולם טנק שיש בו רק בנות. הלכתי לבדוק אישית, ולכן צריך פה משהו אחר. בעבר ניסינו את זה בקטנה עם מדריכות שריון, אבל זו התחככות ראשונה שלנו עם המהלך הזה. לא התעסקנו בהתחלה אם זה יהיה רק לאוגדה מרחבית אחת או גם לאחרות. הלוחמות הוכיחו עצמן גם בפעילות המבצעית. המלצתי שנלך על זה בצורה רובוסטית, עם הרבה בנות ולא רק לגבול עם מצרים.

"בסוף יש צורך שהלוחמים יתאמנו יותר, ובגבולות יהיו כוחות שמיומנים יותר למשימות הגנת הגבולות. אלה לא שיקולי פמיניזם. אני גאה בתהליך שנעשה בצורה מאוד מקצועית, גם שהמלצתי להסתכל על זה רחב יותר, ולא ללכת רק על דבר מקומי. ובאותה מידה צריך לזכור שבצבא היבשה דברים נעשים במסות. לא נגייס בכל מחזור כמה טנקיסטיות בודדות לפלוגה אחת בכל הצבא".