טראמפ במכתב לארדואן: בוא נעבוד על עסקה, אל תהיה טיפש

נשיא ארה"ב למקבילו הטורקי: "אתה לא רוצה להיות אחראי על שחיטת אלפי אנשים בסוריה ואני לא רוצה להיות אחראי להשמדת הכלכלה בטורקיה".

ערוץ 7 , י"ח בתשרי תש"פ

טראמפ וארדואן
טראמפ וארדואן
צילום: רויטרס

הבית הלבן פרסם הלילה (חמישי) מכתב ששלח הנשיא האמריקני דונלד טראמפ למקבילו הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן ב-9 באוקטובר, עוד טרם המבצע הצבאי של טורקיה בצפון סוריה.

טראמפ כתב לארדואן: "אתה לא רוצה להיות אחראי על שחיטת אלפי אנשים בסוריה ואני לא רוצה להיות האיש האחראי להשמדת הכלכלה בטורקיה, אך אעשה זאת".

טראמפ הוסיף "בוא נעבוד על עסקה טובה. אל תהיה קשוח, אל תהיה טיפש". בסיום המכתב הבטיח טראמפ ''אתקשר אליך מאוחר יותר''.

המכתב נשלח כאמור בשבוע שעבר, לפני תחילת המבצע הטורקי בסוריה, והוא התפרסם הלילה - כמה שעות לפני הגעת סגן הנשיא מייק פנס לטורקיה, יחד עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו.

פומפאו גם יגיע לביקור קצר בישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים ידונו בהחלטת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, להוציא את הכוחות האמריקניים מצפון סוריה ועל ההשלכות של המהלך על ישראל.

פומפאו יגיע לירושלים לאחר שיקיים שורה של פגישות מדיניות עם בכירי הממשל בטורקיה יחד עם סגן הנשיא פנס ועם היועץ האמריקני לביטחון לאומי רוברט או'בריאן.

נזכיר כי ראש הממשלה נתניהו נמנע מלבקר את החלטת הנשיא האמריקני להוציא את צבאו מסוריה ולאפשר לטורקים להתחיל במתקפה קשה נגד הכורדים. עם זאת נתניהו מתח ביקורת קשה על הפעילות הטורקית בגבול סוריה.