חזרו לבריכות שלמה אחרי 20 שנה

מטיילים ישראלים נהנו בבריכות שלמה מדרום לבית לחם, לשם הגיעו בתיאום מראש עם חטמ"ר עציון.

רפאל לוי , י"ח בתשרי תש"פ

בדרך לבריכות שלמה
בדרך לבריכות שלמה
צילום: ירון רוזנטל

כשנחתמו הסכמי אוסלו ב' ונמסרה העיר בית לחם לידי הרשות הפלסטינית, הוסכם כי בריכות שלמה שמדרום לעיר ושנבנו בימי הורדוס יהיו בשטח C.

אלא שלצד ההסכמה הזו שבאה בעקבות חשיבותו הארכיאולוגית של המקום, על המפה סומן הקו מדרום לבריכות, הפלסטינים 'קפצו' על הטעות כמוצא שלל רב ובמשך שנים מנעו ביקור של מטיילים ישראלים במקום.

תושבי האזור המבוגרים ידעו לספר על בריכות באורך של למעלה ממאה מטר וברוחב של יותר מעשרים מטרים בהן נהגו לטבול. עם השנים יזמו אנשי בית ספר שדה כפר עציון סיורים במקום בתיאום עם חטיבת עציון שאיפשרה לאורך הזמן ביקור בבריכה התחתונה.

בחול המועד האחרון קיבלו בחטיבה המרחבית החלטה לאפשר סיורים גם בבריכה האמצעית ובזו העליונה. אתמול (רביעי), בפעם הראשונה מזה למעלה מ-20 שנה, שוב טיילו ישראלים במקום: "לא ידענו למה לצפות, הבריכה התחתונה ריקה וכלפי מעלה לא יכולנו להציץ אלא עם המטיילים", סיפר ירון רוזנטל בהתרגשות.

"כשעלינו למעלה גילנו את הבריכה מלאה, התרגשנו גם מכמות המים והמפגש עם שרידי החיים של פעם וגם מהעובדה ששוב יהודים הולכים במקום. אני בטוח שהאוזן הקשבת שמצאנו בצבא תאפשר לנו לערוך סיורים נוספים לא רק בבריכות שלמה אלא במרחב כולו שמלא באתרים חשובים ובהיסטוריה של כולנו".

בריכות שלמה בגוש עציון
צילום: ירון רוזנטל