רבין יצא משם בוכה. התביישתי קצת

אסתר וקסמן סיפרה על הרגע שבו הגיע ראש הממשלה המנוח יצחק רבין לבית המשפחה, זמן קצר לפני הלוויתו של נחשון.

ערוץ 7 , כ' בתשרי תש"פ

אסתר ויהודה וקסמן
אסתר ויהודה וקסמן
צילום: קובי גדעון

25 שנים חלפו מאז נחטף ונרצח סמל נחשון וקסמן ז"ל בידי מחבלים. בראיון לאילנה שטוטלנד בעיתון מעריב מספרת אמו של נחשון וקסמן, אסתר, על הימים הקשים בחייה.

היא סיפרה בין השאר על הרגע שבו הגיע ראש הממשלה המנוח יצחק רבין לבית המשפחה, זמן קצר לפני הלוויתו של נחשון.

"רבין אמר: 'אני לוקח את כל האחריות עליי'. הוא בא אלינו במוצאי שבת, קצת לפני שקברנו את נחשון. יהודה ביקש מכולם לצאת מהחדר, כולל מהרמטכ"ל דאז אהוד ברק, שהיה אצלנו בבית. בעלי רצה להיות לבד בחדר עם רבין.

הוא אמר לו: 'אתה אחראי, לא הכנת את הפעולה טוב, לא עשית כל מה שיכולת'. רבין יצא משם בוכה. התביישתי קצת. רבין יצא מהבעל שלי בוכה, לקח את האחריות, ואני יודעת שהוא הרגיש רע מאוד. כשהוא יצא מהבית, השכנים צעקו: 'בוגד, בוגד'. מאז הרצח רבין התקשר אלינו בכל ערב שבת וחג. היינו ביחסים קרובים מאוד איתו".

וקסמן, כשאקדח צמוד לרקתו, צולם מבקש מראש הממשלה יצחק רבין שישחרר את השייח' אחמד יאסין ו־200 אסירים ביטחוניים נוספים, כתנאי שלא יוצא להורג.

ביום שישי, 14 באוקטובר 1994, שעות ספורות לפני מועד פקיעת האולטימטום, פרצו לתוך הבית שבו הוחזק כוחות מסיירת מטכ"ל בפיקודו של סרן פורז. הכוח חיסל את המחבלים, אך מצא את וקסמן הרוג, כפות בידיו וברגליו. 12 מלוחמי הסיירת נפצעו. פורז, שפרץ בראש הכוח, נפל בפעולה זו. על אומץ לבו קיבל את צל"ש הרמטכ"ל.

בראיון אחר לישראל היום אמר האב השכול יהודה וקסמן "נחשון היה בן 19, סמל התמימות. הוא רצה לשמור על מדינת ישראל, עם ישראל ותורת ישראל, על המסורת העתיקה שלנו, ומצא את מותו בידי חוליית מחבלי חמאס. הוא לקח את הדברים כהווייתם, כמו שאמרו לו. הוא שירת בלבנון במשך חצי שנה, מול החיזבאללה, ונתן את העבודה הטובה ביותר שהוא יכול היה לעשות".

"בזמן שנחשון נחטף הגיעו אנשים רבים לכותל, מכל העדות, דתיים וחילונים, והתפללו להצלתו. הייתה אחדות מאוד גדולה בעם.

זה מה שהייתי רוצה שהמנהיגים שלנו ילמדו מזה, שחייבים להתאחד כדי להקים ממשלה בזמן הקרוב, לזכור את התקופה של נחשון". וקסמן מבהיר כי נחשון, "היה שבוי ויחידה של סיירת מטכ"ל יצאה להציל אותו בלי לשאול אם הוא שייך למפד"ל או למפלגה אחרת. הם היו מוכנים למסור את נפשם כדי להציל חייל ישראלי, ולא משנה מאיפה או למי הוא שייך. איכשהו, אחרי 25 שנה התופעה הזו, של ערבות הדדית ומסירות נפש, חייל אחד למען השני, נחלשה. אנחנו מפורדים, בסכנה גדולה לקיומנו בארץ".

מאז הרצח קיימים מפעלי הנצחה רבים לזכר נחשון: "מרכז שלוה" הישן נקרא "בית נחשון", ואילו במרכז החדש יש חדר על שמו; בבית כנסת בשכונת רמות בירושלים יש חדר שמחות על שמו; בית מדרש בניו יורק קרוי על שמו; ספרי תורה נכתבו על שמו; והמשפחה גם תרמה למד"א אופנוע על שמו.