"הארץ" מתגעגע לאיזנקוט: "בתקופת כוכבי ינצחו הרבנים"

הכתב הצבאי של "הארץ" מתרפק על תקופת הרמטכ"ל הקודם גדי אייזנקוט, אשר הוציא את ענף התודעה היהודית מידי הרבנות הצבאית.

ערוץ 7 , כ' בתשרי תש"פ

גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
צילום: פלאש 90

הכתב הצבאי של "הארץ", עמוס הראל מתריע מפני השתלטות רבנים על תכני החינוך של צה''ל, ומתרפק על תקופת הרמטכ"ל הקודם גדי אייזנקוט, אשר הוציא את ענף התודעה היהודית מידי הרבנות הצבאית.

הראל מציין כי האחריות להמשיך את פרויקט השריונריות מוטלת על כתפי כוכבי, "איזנקוט הוא שהקפיא את פרויקט השריונריות, שיזם בעצמו, כדי לאפשר ליורשו להחליט בעניין. ההכרעה הסופית עדיין מתעכבת. ודווקא קצין שריון ראשי היוצא, תת־אלוף גיא חסון, הביע החודש בראיון ל־Ynet תמיכה בהמשך הפרויקט".

במאמרו מגן הראל על איזנקוט אשר ספג ביקורת מימין ומזהיר מביקורת דומה כלפי הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי: "היקף המבצעים ההתקפיים והיזומים של צה"ל, בכל רחבי המזרח התיכון, עלה עלייה עצומה בימי איזנקוט. בינתיים, כוכבי בעיקר ממשיך באותה מגמה. חיבוק הדב החרד"לי לרמטכ"ל החדש ולדוברו הטרי יכול להתהפך, ברגע שבו תתקבל החלטה שלא תהיה לרוחם של הרבנים.

אחת ההחלטות החשובות של איזנקוט, בתחום יחסי צה"ל והחברה, היתה להוציא את ענף התודעה היהודית מאחריות הרבנות הצבאית. מטרתו היתה ברורה: לשלוט שוב בתכנים ובמסרים שהפיצו רבני הענף, שבמשך שנים החדירו ליחידות רעיונות פוליטיים ודתיים שנויים במחלוקת. הם עשו זאת בעזרת תקציבים נדיבים, בפיקוח אפסי של המפקדים ובמסווה של יידישקייט בלתי מזיק."

לגבי ענף התודעה היהודית מזהיר הראל: "הכוונה המקורית, שלפיה יעמדו בראש הענף לסירוגין קצינים יוצאי הרבנות וקציני חינוך, לא מומשה. בקרוב צפוי מינוי מפקד חדש, גם הוא יוצא הרבנות.
במקביל, אחרי בדיקה נרחבת שנעשתה בחיל החינוך, צומצם היקף הארגונים והעמותות האזרחיים המוסמכים לשלוח מרצים ולהעביר סדנאות לצבא. אבל נראה שהנפגעים העיקריים היו ארגונים מן הצד הליברלי, שהגישה אליהם הוגבלה לדרג של סגן־אלוף ומעלה. היקף המשאבים העומדים לרשות הרבנות גדול הרבה יותר מזה של חיל החינוך, שקוצץ בעקביות בשני העשורים האחרונים."

הראל חותם "במבט היסטורי, גם לאחר קרב הבלימה שניהל איזנקוט, ברור למדי כי במאבק הזה ינצחו הרבנים. כבר כעת, התכנים שאליהם נחשף חייל ממוצע, דתי כחילוני, מגוונים ומאוזנים פחות מכפי שהיו בעבר — ולצבא אין די פיקוח על הרבנים, גם כשהענף כפוף ישירות לראש אכ"א. איזנקוט הלך לדרכו ויורשו אינו מגלה בינתיים עניין ממשי בסוגיות הללו... בטווח הארוך, עלול להיות מחיר כבד לשינויים המתחוללים בשנים האחרונות, המפחיתים באופן שיטתי ממעמדו של חיל החינוך".

גם "הפורום החילוני" תקף את כוכבי, "הכיוון שאליו הולכת הקדנציה של כוכבי, ככל שזה נוגע לכניעה לרבנים החרד"ליים, הוא מדאיג".

מארגון "תורת לחימה" נמסר לערוץ 7 "משהו חדש מתחיל בצה"ל. הרמטכ"ל עוסק בתכלית הצבא, בניצחון במלחמה, והאג'נדות הזרות נחלשות ומאבדות השפעה. אם למישהו היה ספק אם צה''ל חוזר לעם ישראל, הרי שההתקפות של 'הארץ' והארגון הקיצוני 'הפורום החילוני' נגד הרמטכ"ל מאשרות זאת. אנו בטוחים כי צה''ל לא יושפע מלחצים אלו וכי התהליכים המבורכים יחזירו בע"ה את הצבא לעוצמתו הישנה והטובה."