בית הכנסת 'נגאל', ראש העיר ביקר

ראש עיריית בואנוס איירס ביקר יחד עם סגנו בבית הכנסת 'כנסת ישראל' ש'נגאל' על ידי חב"ד לפני כחודשיים והשתתף בקביעת מזוזה במקום.

בן שאול , כ"א בתשרי תש"פ

בואנוס איירס
בואנוס איירס
צילום: איסטוק

ראש עיריית בואנוס איירס הוראסיו רודריגס ביקר יחד עם סגנו בבית הכנסת 'כנסת ישראל' ש'נגאל' על ידי חב"ד לפני כחודשיים והשתתף בטקס קביעת מזוזה.

על פי הדיווח באתר החב"די 'חב"ד און ליין', את הביקור ליוו שליחי חב"ד המקומיים, הרב צבי גרינבלאט - ה'שליח המרכזי' של ארגנטינה והשליח המקומי הרב שניאור מזרחי.

לאחר הביקור צייץ ראש העיר למליוני עוקביו ברשתות החברתיות תמונות מהביקור וכתב (בתרגום מספרדית עם שינויי עריכה קלים): "ביקרנו היום בבית הכנסת שבשכונת לה בוקה, שנבנה בשנת 1907 ושבו התפללו המהגרים היהודים הראשונים שהגיעו מאירופה לעיר. היום - אחרי 20 שנה של כיבוש - זכה בית הכנסת לעדנה ולגאולה. זו גאווה לדעת שהוא שייך כעת לקהילת ליובאוויטש של חב"ד".

"מדובר בבית כנסת מפואר, מהראשונים שהוקמו על אדמת ארגנטינה, שנבנה במיוחד עבור ראשוני העולים ממדינות אירופה בתקופה שקדמה למלחמת העולם הראשונה", צוטט השליח הרב שניאור מזרחי בדיווח. "הוא שוכן במקום מרכזי ונעים במיוחד - בסמיכות לנמל המקורי של העיר, ולאורך שנים שהתקיימו בו חיים יהודיים תוססים. לאחר פטירתו של הרב המקומי נגדעה היסטוריית בית הכנסת באיבה, שעה שקבוצת אנרכיסטים השתלטה על המקום וביצעה בו דברים שאין הקולמוס סובל את תיאורם".

לדבריו, כבר מהרגע הראשון שהגיע בשליחות הרבי למקום הוא הציב לעצמו את המטרה - גאולת בית הכנסת. כאמור, מעט לפני כחודשיים התבשר על החלטת המשטרה לפנות את קבוצת האנרכיסטים מבית הכנסת והשבתו לידי הקהילה היהודית.

"מאז נגאל בית הכנסת ועבר שיפוץ מסיבי, ועוד ועוד יהודים מגיעים למקום ומתחזקים" סיפר.