תביעה: חצי מיליון שקלים בגין תקיפה

צעיר שהותקף על ידי מאבטח במפעל בקרית חיים תובע את חברת האבטחה, אחרי שנגד המאבטח הוגש כתב אישום פלילי.

ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תש"פ

עו"ד לידור פוגל-אורן
עו"ד לידור פוגל-אורן
צילום: נתי חדד

צעיר שהותקף בשנת 2015 על ידי מאבטח של מפעל בקרית חיים תובע מחברת האבטחה פיצויים בסך של חצי מיליון שקלים.

בעת התקיפה היה הצעיר משוחרר טרי מצה"ל, לאחר שהיה לוחם מצטיין בחטיבת הצנחנים. הוא יצא עם חבריו לבלות במועדון "הברוקלין" בקריית חיים ובשלב מסויים ביקש לצאת מחוץ למועדון. הוא איבד את דרכו ונכנס בשגגה לשטח מפעל סמוך.

בכתב התביעה שהוגש לאחרונה נגד חברת האבטחה, על ידי עו"ד לידור פוגל-אורן, נטען כי כאשר הבחין המאבטח כי התובע חדר לשטח המפעל, החל לנסוע לכיוונו במהירות במכוניתו עד אשר התובע נפל על לקרקע.

בתגובה למעידת התובע, יצא המאבטח מרכבו ובעוד התובע שוכב על הרצפה חסר אונים, החל המאבטח ללא כל סיבה, להכות אותו באכזריות, לבעוט בעוצמה ברגליו, ידיו, לדרוך על גבו, לעקם את ידיו עד אשר איבד התובע הכרתו ולאחר רגעים ארוכים של אכזריות מצד המאבטח, קשר הלה את ידיו של התובע באמצעות חגורת מכנסיו והחזיקו בחוזקה עד אשר הגיע למקום המשטרה.

עוד מציינת עו"ד לידור פוגל-אורן בכתב התביעה כי בעקבות התקיפה הוגש נגד המאבטח, בעל עבר פלילי, כתב אישום פלילי ובו הוא הואשם בחבלה חמורה שלא כדין.

במסגרת הסדר טיעון הודה המאבטח בכל העובדות שנטענו בכתב האישום והורשע ברשימת חבלה ברשלנות . גזרו עליו 3 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי המתלונן ב-2,000 שקלים.

כעת תובע הצעיר את חברת האבטחה, מי שהעסיקה את המאבטח התוקף בתביעה אזרחית.

בכתב התביעה נטען כי הצעיר שהיה תלמיד מצטיין, נהל אורח חיים ספורטיבי והיה לוחם בצה"ל, הובהל ממקום התקיפה באמצעות ניידת משטרה לתחנת משטרת זבולון ומשם פונה ע"י לבית החולים רמב"ם שם אובחנו אצלו שטפי דם בעין שמאל, שריטות בצד השמאלי של הפנים, שן שבורה, שבר בשורש כף ידו השמאלית ובכף רגלו השמאלית. נכון להיום סובל הצעיר מנכות ביד שמאל ורגל שמאל.

עו"ד לידור פוגל-אורן מסרה: "הליך פלילי הינו הליך המתנהל בין המדינה, המאשימה, לנאשם ומטרתו להעניש את העבריין במידה וימצא אשם בביצוע בעבירה בה הוא מואשם. אומנם במסגרת ההליך הפלילי ניתן לפסוק גם פיצוי לנפגע העבירה אך הפיצוי מוגבל ביותר, כך למשל במקרה זה נפסק לנפגע פיצוי בסך של 2,000 שקלים בלבד".

"אולם, נפגעי עבירה זכאים לתבוע תביעה אזרחית נפרדת מההליך הפלילי כנגד מבצע העבירה ולעתים, כמו במקרה זה אף כנגד גורם אחראי שאינו מבצע העבירה באופן ישיר כגון המעביד. במסגרת תביעת הנאשם בתביעה אזרחית הסכום אינו מוגבל וניתן לתבוע ממבצע העבירה כל סכום אשר ישקף נכונה את הנזק שנגרם לנפגע. בפני נפגע עבירה עומדות שתי אפשרויות, האחת תביעה אזרחית 'רגילה' כמו במקרה זה, והשנייה 'תביעה אזרחית נגררת' אשר תידון ע"י אותו הרכב שופטים אשר דן בהליך הפלילי ואותה יש להגיש תוך 90 יום מיום שגזר הדין הפלילי הפך חלוט", הוסיפה פוגל-אורן.