גרמניה בוחנת שינוי באבטחת הקהילה היהודית

בעקבות הפיגוע שכוון כלפי הקהילה בהאלה שוקלים השלטונות את המדיניות הנוגעת לאבטחת מוסדות יהודיים.

כנען ליפשיץ, JTA , כ"ד בתשרי תש"פ

הפיגוע בהאלה
הפיגוע בהאלה
צילום: רויטרס

הרשויות בגרמניה בוחנות מחדש את גישתן לאבטחת מוסדות יהודיים בעקבות פיגוע הירי שכוון לקהילה היהודית בעיר האלה.

הפיגוע, שהתרחש ביום כיפור, הסתיים ללא נפגעים יהודים, אבל עם שני נרצחים כתוצאה מהירי של המפגע.

מה שמנע ממנו להיכנס לבית הכנסת ולבצע שם את זממו, היו הדלתות והכבדות והמשוריינות של המבנה. ג'וזף שוסטר, נשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, הגדיר לאחר האירוע כ'שערורייה', את העובדה שהמשטרה כלל לא איבטחה את המתפללים.

לאחר הפיגוע החליטו בממשלת גרמניה לחתור למצב שבו כל מוסד יהודי במדינה יזכה לאבטחת המשטרה המקומית.

העיתון דר שפיגל מדווח כי במספר ערים במזרח המדינה כבר הוחלט להציב שוטרים חמושים מחוץ לבתי הכנסת במהלך כל התפילות לאורך השנה. במחוז הסן, הוחלט לספק אבטחה פרטית לכל בתי הכנסת והמוסדות היהודיים בשבתות ובחגים. במחוז בוואריה, הוסיפו הרשויות ניידות המשטרה המפטרלות סביב בתי הכנסת באופן שגרתי.

שר הפנים הורסט סיהופר ציין כי כי המשטרה תצטרך לעקוב בצורה רצינית יותר אחרי זירות וירטואליות, כמו זו שבה פעל המפגע מהאלה.

אחת היוזמות לשיפור רמת הביטחון של יהודי גרמניה כוללת תכנית בת שבע נקודות שגובש על ידי ארגון 'יוזמת הערכים של יהודי גרמניה'.

בין הרעיונות שהועלו בתכנית: ניטור בזמן אמת של אתרי וידאו דוגמת אלו שבהם שידר המפגע מהאלה את מסע הירי שלו במשך 30 דקות לפני שנתפס.

המלצה נוספת קוראת למשטרה לשפר את זמן התגובה שלה לאירועים מסוג זה, לאחר שהתברר כי חלפו 16 דקות עד ששוטרים הגיעו לזירה והתעמתו עם היורה.

"המשטרה", טענו נציגי הארגון ״טעתה בהערכה של האיום הניצב בפני קהילות יהודיות קטנות כמו זו של האלה. הגיע הזמן שגרמניה תחליט איך היא מתמודדת עם שנאת היהודים ושאר צורות שנאה לא אנושיות. השיטות הקודמות בבירור אינן מספיקות", כתב אליו אדלר, יו"ר הארגון.

נבחרי הציבור הגרמנים נוטים להסכים לדרישה להגברת האבטחה על הקהילות היהודיות. הם מיהרו לגנות את התקיפה ולהבטיח לקהילה היהודית את תמיכתם.

הקנצלרית אנגלה מרקל השתתפה בעצרת בברלין ביום הפיגוע ושיגרה מסר ליהודים בהאלה שממשלתה מחוייבת "לעשות כל שביכולתה כדי שתוכלו לחיות בבטחה".

אופיר רווח, מנהל מרכז הביטחון והטיפול במשברים של הקונגרס היהודי האירופי, אומר כי כיום עדיין אין הגנה משטרתית סביב רבים מבתי הכנסת והמוסדות היהודים בגרמניה. "בערים הגדולות, הקהילות היהודיות זוכות להגנה משטרתית בנוסף לחברות השמירה הפרטיות שהן שוכרות, אבל בקהילות קטנות כמו בהאלה זה לא קיים, מה שמשאיר אותן חשופות".

בפרנקפורט, משלמת הקהילה היהודית, אשר מונה כ-6,600 חברים, 1.2 מיליון דולרען בשנה עבור חברת אבטחה פרטית כדי להוסיף שכבה נוספת של הגנה מעבר לזו שמספקת המשטרה, כך סיפר ליאו לטש, ראש האבטחה של הקהילה.

בברלין, הקהילה היהודית והממשלה חילקו ביניהן את עלויות חברות האבטחה הפרטיות, מספר סרגיי לגודינסקי, חבר בפרלמנט האירופי ולשעבר מנהיג בקהילה היהודית בעיר.

בצרפת השכנה, המצב שונה לגמרי. לאחר הטבח במשרדי המגזין שארלי הבדו ובמרכול הכשר בו נרצחו ארבעה יהודים, השיקה הממשלה מבצע בשם ״סנטינל״, במסגרתו הוצבו אלפי חיילים מסביב לבנייני הקהילה היהודית ומטרות יהודיות האחרות. הממשלה הצרפתית נושאת כמעט בכל עלויות האבטחה של המוסדות היהודים, המגיעות ליותר ממיליון דולר ביום.

אבל הפתרון הזה רחוק מלהיות מושלם. בתי כנסת ברחבי צרפת הפכו למבצרים והנוכחות המשטרתית הכבדה מקשה על יהודי צרפת ליהנות מתחושת נורמליות. כ-30,000 יהודים צרפתיים עלו לישראל מאז שנת 2013.

סנדרה סבאח, אם יהודייה לארבעה מפביון-סו-בואה, פרבר צפון-מזרחי של פריז, אמרה שהחיילים מחוץ לבית הספר היהודי של ילדיה רק מעצימים את החרדה שלה לגבי ביטחונם. היא מעודדת את הילדים שלה "לחיות במקום אחר, כמו אנשים נורמליים ולא ככה, כשאני מפחדת בכל דקה שהם לא בבית – במיוחד כשהם בבית הספר", היא סיפרה ל-JTA.

אופיר רווח סבור שאפשר לבצע התאמות במודל הצרפתי כדי לעשותו פחות מגביל. "אין למעשה צורך בחיילים עם רובים וניידות משטרה מול בית כנסת", הוא אומר. "ניתן להשתמש בחוכמה בטכנולוגיה, כולל במצלמות אבטחה ובדלתות טובות כמו זו שבהאלה, כדי להפחית סוג כזה של נוכחות".

רווח אמר כי טכנולוגיות חדשות, כמו תוכנות לזיהוי פנים שיכולות לספק אזהרות מקדימות כאשר מזוהה איום מוכר בסמוך למוסד יהודי, יכולות לסייע לכוחות אכיפת החוק. הוא אמר פריסת הטכנולוגיות האלו מתעכבת בגלל חוקי פרטיות של האיחוד האירופי. "הפתרון הוא שימוש חכם יותר במשאבים הזמינים, לא לזרוק עוד חיילים ורובים על המוסדות היהודים", אמר רווח. "זה עולה יותר מדי כסף ובכנות רק מפנה את המפגעים לעבר המטרות הפגיעות יותר".