התכנון, האימונים והרצח

המחבלים ניסו לחשמל את דביר בשוקר חשמלי, כשלא הצליחו רצחו בדקירות סכין - כך עולה מתמלילי חקירת המחבלים הרוצחים.

ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תש"פ

דביר שורק הי"ד
דביר שורק הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

כמעט שלושה חודשים עברו מאז שרב"ט דביר שורק ז"ל, תלמיד בישיבת ההסדר מחניים, נרצח בעת ששב מירושלים כדי לקנות מתנת סוף שנה לרב שלו.

הבוקר (חמישי) מתפרסמים ב-"ידיעות אחרונות" תמלילי חקירת המחבלים הרוצחים.

"כבר כמה חודשים שאני הולך להתפלל במסגד ושומע על המצב באל-אקצא, שבימים רגילים מונעים מהמתפללים המוסלמים הפלסטינים להיכנס ומרשים למתנחלים", סיפר בחקירתו המחבל קאסם אלעצאפרה שעות לאחר שנשלף ממיטתו ע"י כוחות צה"ל באישון לילה. "בנוסף יש את הבנייה בהתנחלויות ושהאדמה שלנו נאנסה על ידי הכובש הישראלי, ותמיד איחלתי לעצמי למות כמו שהיד".

בן דודו של קאסם, נציר, שרצח את דביר בדקירות, סיפר בחקירתו כי "התאמן הרבה פעמים אימוני ספורט כדי לחזק את הגוף. אני לבדי התאמנתי בביתי ועם קאסם התאמנו יחד בוואדי".

עוד עולה מפרסום תמלילי החקירה כי סמוך לביצוע הפיגוע קנה קאסם בחברון שוקר חשמלי והסתיר אותו בארון ביתו. "בערך עשרה ימים לפני הפיגוע נפגשתי בשכונה עם נציר, בן הדוד שלי, ביקשתי לשוחח איתו בנפרד, הראיתי לו את השוקר החשמלי ואמרתי לו שאני רוצה לבצע איתו פיגוע נגד המתנחלים". באותה השיחה פגע נציר לקאסם ואמר לו: "קניתי סכין, אני חושב שהיא בערך 25-20 ס"מ, אוכל להשתתף בביצוע הפיגוע אם תרצה".

"אמרתי לאשתי שאני הולך לסידורים ואחזור. התקשרתי לנציר וביקשתי ממנו לפגוש אותי ליד הכביש ואני אספתי אותו והוא התיישב לידי ואחרי זה המשכנו לצומת גוש עציון", שיחזר קאסם את הרגעים מהבוקר של יום רביעי, ה-7 באוגוסט. "שוחחנו, ואני הצעתי שנחטוף את המתנחל ונחביא אותו בגדה".

החוקר: "התכוונתם לבקש דברים בתמורה לשחרור החטוף?"

קאסם: "בכלל לא, מההתחלה הייתה לי כוונה לבצע פיגוע של רצח מתנחל ובהתחלה לא חשבתי על חטיפה. זה למטרת בלבול הצבא וכוחות הביטחון ושהם יתעייפו עד שימצאו את המתנחל. במהלך השיחה אמרתי לנציר שאני אחכה באוטו ואתה תנסה לחטוף את המתנחל בעזרת השוקר, ואם תצליח תביא את המתנחל לרכב ונשים אותו בתא המטען. תיכננו לשים אותו בהר פתוח". הוא הוסיף כי אמר לנסיר ש"אם לא תצליח לחטוף את המתנחל, תרצח אותו".

בחקריתו בשב"כ שיחזר קאסם את הרצח עצמו, "עצרנו בשולי הכביש ליד הרמזור וחיכינו שם בערך 25-20 דקות עד שראינו מתנחל שהולך לבדו לכיוון כניסת ההתנחלות. התקרבתי ברכב למתנחל עד שהגעתי לידו למרחק של מטר-שניים, ואז נציר ירד מהרכב במהירות. הוא ניסה לתת מכת חשמל עם השוקר אבל המתנחל נאבק ונציר לא הצליח בזה, ואז הוא דקר את המתנחל מספר דקירות בחזה וחזר מהר לרכב, ואני ברחתי בשיא המהירות מאותו כביש ממנו באתי, ציר 60".

מתמלילי החקירה, כפי שנחשפו בידיעות אחרונות, עולה גם האופן שבו "בחרו" המחבלים את הקורבן.

"חיפשנו תיאור מסוים כמו כובע המתנחלים (כיפה) ופאות", סיפר קאסם.

"קאסם חסם את הדרך לבחור הזה ואני ירדתי מהרכב כשבידי השמאלית השוקר והסכין על המותן במכנס", שחזר נציר, המחבל שדקר את שורק ז"ל. "ניסיתי לחשמל את המתנחל אבל לא הצלחתי להפעיל את השוקר, וברגע הזה המתנחל ניסה לדחוף אותי אחורה ואני דחפתי אותו והוא נפל על הרצפה. באותו רגע הוצאתי את הסכין והתחלתי לדקור את המתנחל בפלג הגוף העליון באזור החזה, והוא ניסה להגן על עצמו על ידי כך שכיסה את הפנים והחלק העליון עם הידיים. אחרי זה המתנחל נשאר במקומו ולא זז ואני עליתי לרכב יחד עם קאסם".

קאסם סיפר על האופן שבו פעלו השניים מיד לאחר שברחו מהזירה וחזרו לבתיהם, "השוקר החשמלי נשאר במקום של הפיגוע והסכין נשארה עם נציר, והוא שם אותה בשקית פלסטיק והביא לי אותה שאחביא אותה. כשהגעתי הביתה לקחתי את הסכין איתי, ואחרי שנציר ניסה לנקות אותה עדיין נשארו עליה כתמי דם. שמתי אותה מעל הארון של הילדים שלי. החניתי את הרכב ליד הבית והלכתי עם המשפחה שלי להתפלל. אחרי זה הלכתי לבית של חמי, לקחתי את אשתי והילדים וחזרתי הביתה".