"הרעיון של דאע"ש לא ימות עם אל-בגדאדי"

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי סיפר על חיסול מנהיג דאע"ש אבו באכר אל-בגדאדי בסוריה: "הוא נגע בחלום של האיסלאם הסוני".

103FM , כ"ח בתשרי תש"פ

אבו בכר אל-בגדדי
אבו בכר אל-בגדדי
Reuters

"זה לא ארגון טרור שעומד על אדם אחד", הסביר הבוקר (ראשון) הפרשן צביקה יחזקלי נוכח הידיעות על חיסולו של מנהיג דאע"ש, בשיחה עם אילה חסון ברדיו 103fm.

לדבריו, "אבו בכר אל-בגדאדי הוא מורה באוניברסיטת בגדד שעמד בתור אצל האמריקאים ורצה לעבוד אצלם בעוד שהם אמרו לו 'לא'. אז הוא הקים ארגון, שהיה השלוחה של אל קאעידה, שמייצגת את האסלאם הקיצוני ומתחיל בפיגועים קטנים, מכריז על מדינה איסלמית וב-2004 מתבצעת עריפת הראש הראשונה אך רק ב-2014 הוא הופך את כל הסניפים של אל קאעידה שבהשפעתו לדעא"ש".

"לאסלאם הסוני יש חלום להקים את החליפות האסלאמית ואבו בכאר אל-בגדאדי נגע בזה. לאחר מכן הכל היסטוריה. דעא"ש הפך לארגון טרור אמתני, האמריקאים נאבקו נגדו לאחר שערף את ראשם של אזרחים אמריקאים", מוסיף יחזקאלי.

וזה תמיד מתועד בסצנה מצמררת ואכזרית של עריפת ראש מטורפת.

"זה רק בעיננו. כשישבתי עם איש דעא"ש ושאלתי אותו בנושא הוא דיבר על הצביעות של המערב, שהורג עשרות ומאות בני אדם בזמן שהם הורגים בודדים. בסקר של אל-ג'זירה 84% תמכו בדעא"ש".

איפה הסתתר המנהיג?

"הוא הסתתר במקום מפתיע, במחוז אידליב שבמערב סוריה, הקרוב לגבול הטורקי. אך זה היה עניין של זמן. עכשיו נשאלת השאלה אם הארגון כולו מבוסס על האיש או על האישיו. התשובה היא שזהו לא ארגון טרור שעומד על אדם אחד. זה נכון שמדובר בניצחון מורלי של האמריקאים".

זו גם מכה אנושה לארגון והוכחה שהאצבע הארוכה תגיע לכל טרוריסט אכזרי, גם אם זה לוקח זמן. ברור שהרעיון של הארגון לא ימות יחד עם בגדאדי.

"בגדאדי משאיר אחריו רשת לארגון כדי שימשיך לפעול. ככל הכוח האיראני יגדל, כך הריאקציה הסונית תמשיך בסגנון דעא"ש".

האיראנים באופן פרדוקסאלי אוהבים את החיסול הזה. יש כאן אויבים משותפים ושילוב אינטרסים יוצא דופן.

"שילוב אינטרסים שלא טוב לישראל. את מי ישראל תעדיף בצד השני של הגבול הסורי? את דעא"ש או את איראן?".

ברור שאת דעא"ש. הרג הוא הרג אך כשאתה יורה עם רובה מרחוק זה שונה מעריפת ראש של אדם כשאתה עומד מעליו ומתסרט את זה באכזריות.

"המזרח התיכון רואה את זה אחרת. במזרח התיכון מסתכלים על התוצאה. אסד הרג קרוב למיליון איש בזמן שדעא"ש הרגו במקסימום 100 אלף איש".