לבנון: ההמונים דורשים להפיל הממשלה

מאות מפגינים חסמו כבישים מרכזיים באמצעות צמיגים שהבעירו והשליכו אל מרכז הכביש כשהם דורשים להפיל את הממשלה המכהנת.

בן שאול , כ"ח בתשרי תש"פ

ההפגנות נגד הממשלה בלבנון
ההפגנות נגד הממשלה בלבנון
צילום: REUTERS/Mohamed Azakir

המחאה הלבנונית נמשכת במלוא העוצמה: בסוף השבוע האחרון דווח על מאות מפגינים שחסמו את הכביש המחבר בין ביירות וצידון, באמצעות צמיגים שהבעירו והשליכו אל מרכז הכביש כשהם קוראים קריאות הדורשות להפיל את הממשלה המכהנת.

כוחות הבטחון הגיבו במהירות, פינו את הצמיגים וחידשו את התנועה בכביש.

גם בתוך ביירות עצמה, נחסם הכביש המחבר בין מערב העיקר למרכזה, על ידי אוהלים שהקימו פעילי המחאה על הכביש. במקרה זה אפשרו המוחים מעבר רק לכלי רכב צבאיים ולרכבי חירום והצלה. שיבושי התנועה נמשכו שעות ארוכות.

לטענת מארגני המחאה בלבנון, עד כה השתתפו בהפגנות כשניים וחצי מיליון אזרחים.

מדובר באחוז נכבד מתוך אוכלוסיית לבנון שמונה על פי ההערכות כחמישה מיליון בני אדם, מהם כארבעה מיליון אזרחים לבנונים, וכמיליון פליטים סורים שהגיעו לארץ הארזים בעקבות מלחמת האזרחים הסורית.

וכמו בשבוע שעבר, גם ביום שישי האחרון התייחס למחאה מזכ"ל ארגון הטרור חיזבללה, חסן נסרללה, בנאומו השבועי אותו הוא נושא ממחבואו מדי יום שישי. נסרללה שכבר לפני שבוע תפס צד והתייצב נגד המפגינים, המשיך באותו הקו גם השבוע, ותהה בקול מהיכן שואבים מארגני המחאה את סכומי הכסף הגדולים הדרושים לצורך ארגון וניהול המחאה.

לטענתו, מי שיזמו את ההפגנות הם לא אזרחי לבנון אלא אויבי המדינה המעוניינים לפלג אותה ולהחליש אותה מבפנים, כשמי שמרוויח מכך יותר מכל הם הציונים ובני בריתם.