ביהמ"ש: אין לרשום "הורה שלישי"

שלושת שופטי בית המשפט המחוזי מרכז דחו פה אחד תביעה לרשום את בת זוגה של אם לשני ילדים כ"הורה" של הילדים בנוסף לאביהם ואמם.

ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תש"פ

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

שופטי בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, מיכל ברנט, ורדה פלאוט וצבי ויצמן, דחו לאחרונה ערעור שהגישו זוג נשים לסביות בדרישה לרשום את אחת מבנות הזוג כ"הורה" לילדיה של בת הזוג האחרת.

מדובר בשני ילדים, בן כבן 5 ובת כבת 3, שהובאו לעולם בעקבות הסכם הורות משותפת שנחתם בין אביהם לאמם. ההסכם נחתם בין הצדדים בשעה שהאם היתה נשואה בנישואים אזרחיים לבת זוג, וההסכם אף מקנה זכויות מסוימות לבת הזוג, אך מנגד קובע מפורשות שההורים הם האב והאם של הילדים.

האם ובת זוגה הגישו לבית המשפט למשפחה תביעה להכיר גם בבת הזוג כהורה, וזאת בטענה שבפועל הילדים רואים בבת הזוג הורה לכל דבר ועניין והיא מהווה עבורם "הורה פסיכולוגי ופונקציונלי" משמעותי בחייהם. כך, לדוגמה, מכנים הילדים את בת הזוג בכינוי "אמא" ואת האם בכינוי "מאמא".

האם ובת זוגה הוסיפו וטענו שהתעלמות ממציאות החיים של הילדים ומהכרתם של הילדים עצמם בתא המשפחתי בו הם גדלים כתא בן שלושה הורים, פוגעת בזכויותיהם ובזכויות ההורה שאינו ההורה הביולוגי.

האב התנגד לבקשה, וטען כי לא היה מסכים להביא את הילדים לעולם לתא משפחתי של שלושה הורים, והיועץ המשפטי לממשלה התנגד אף הוא לבקשה. בית המשפט למשפחה קיבל את עמדת האב והיועמ"ש, וקבע כי הדין הישראלי איננו מכיר ב"הורות משולשת".

בנות הזוג ערערו כאמור לבית המשפט המחוזי וזה דחה גם הוא את הערעור. השופט צבי ויצמן, שכתב את חוות הדעת העיקרית, ציין בין היתר, "יצירת הורות נוספת שאינה מוכרת משפטית או ציבורית היא מענה למחוקק ולא לבתי המשפט, אין הנדון מצריך חקיקה פסיקתית מהירה אלא ראוי שעניינו ימתין לחקיקה בשלה וערוכה כדין של האמון על החקיקה – המחוקק עצמו".

השופט אף קיבל את עמדת האב, "והמערערות מבקשות, אפוא, לכוף על האב הסכמות או מציאות להן לא הסכים והסכין מלכתחילה ואפשר כי לו ידע שאלו יכפו עליו לא היה מסכים כלל להרות את הילדים במתכונת ובמסגרת שכזו".

לנוכח זאת נדחה כאמור הערעור, פה אחד, ובנות הזוג חויבו בתשלום הוצאות בסך 20 אלף ש"ח לאב והוצאות בסכום זהה ליועמ"ש.