אוחנה: הפרקליטות חיסלה קריירות של אנשי ציבור רבים

שר המשפטים אמיר אוחנה: "יש פרקליטות בתוך הפרקליטות. קובעים את סדר היום בהתאם לסדר היום הפוליטי, והופכים לשחקן פוליטי".

חזקי ברוך , ל' בתשרי תש"פ

שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנה
צילום: חזקי ברוך

שר המשפטים אמיר אוחנה תקף אחר הצהריים (שלישי) בחריפות את אנשי הפרקליטות המטפלים בתיקי ראש הממשלה וכינה אותם "פרקליטות שבתוך הפרקליטות".

אוחנה טען כי אותם אנשי פרקליטות הצליחו "באמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר לבסס את התפיסה כי מתחוללת כאן מלחמת בני אור בבני חושך שבה הפרקליטות מגינה בגופה על הציבור בפני נבחריו".

"מקהלה של עיתונאי חצר ופרשנים מטעם ומציגה את התהיות ככפירה בשלטון החוק. הפרקליטות חיסלה קריירות של אנשי ציבור רבים כשהציבור משוכנע שמדובר בניקוי ארוות", הוסיף אוחנה.

"איש כמעט לא העז לחשוף את הסימביוזה המסוכנת בין גורמים באגף החקירות, בפרקליטות ובתקשורת. הזיכויים תמיד הגיעו מאוחר מדי. כדי לסלק שר משפטים שלא מצא חן בעיני המערכת נשלפו תיקים מן ההקפאה והודלפו מהם פרטים, זאת כדי שהפוליטיקאים שסומנו יזכרו שהחרב תמיד מעל ראשם", האשים אוחנה.

שר המשפטים טען כי הגורמים העוסקים בחקירת ראש הממשלה הפכו את עצמם לשחקנים פוליטיים, "קובעים את סדר היום בהתאם לסדר היום הפוליטי, והופכים לשחקן פוליטי".

לדבריו, הוא הציע לקיים בדיקת פוליגרף על מנת לאתר את המדליפים של חומרי חקירות ראש הממשלה, אך נתקל בסירוב.

"אדוני היועמ"ש, היו כאן עשרות ואולי מאות הדלפות וכל עבירה כזאת נושאת עונש של 3 שנות מאסר, איך יכול להיות שהפרקליטות אומרת שאי אפשר לחקור?", תהה

"שמעתי על שביתת הפרקליטים, ציין אוחנה, "מפני מי הם מבקשים הגנה, מנשיא המדינה? משר המשפטים? או מהשופטת גרסטל? אסור לפגוע בשום פרקליט, אך הביקורת באה כי הוגדשה הסאה. שואלים איך שר המשפטים יכול לומר דברים כאלה על המערכת עליה הוא אמון, ואני שואל איך שר המשפטים יכול להחריש?".

על חקירת ההפגנה נגד פילבר והחרמת הטלפונים של יועצי ראש הממשלה אמר אוחנה, "הציבור רואה ומתקשה להאמין שכך נוהגת רשות אכיפת החוק. צר לי שיכולת המשילות של נבחרי ציבור נמוכה ובמיוחד בממשלת מעבר. אדוני היועמ"ש אני פונה ממך שתקיים חקירה בלתי תלויה כדי להחזיר את אמון הציבור. אני מבקש זאת בשם אזרחים רבים".

בהמשך קרא אוחנה לפתוח בחקירה נגד בכירים בפרקליטות, "יש כאן התנהלות פושעת ועבריינית וצריך לחקור אותה".

בתגובה לשאלות עיתונאים הבהיר אוחנה כחי לא קרא לחקור עיתונאים אלא רק את אנשי הפרקליטות המדליפים. אוחנה ציין גם כי לא שוחח עם בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, בחודשים האחרונים.

שר המשפטים אוחנה התייחס במסיבת העיתונאים גם לפרשת נעמה יששכר הכלואה ברוסיה וציין כי נעשים מאמצים רבים בעניינה.

"ממשלת ישראל, ראש הממשלה ואנוכי, מקיימים פעולות חסרות תקדים ביחס לישראלים שנמצאים במאסר במדינות אחרות ומקווים שהדברים ישאו פרי. אנחנו מרגישים חובה להחזיר את נעמה".

עם זאת הדגיש אוחנה כי לא ימנע את הסגרת ההאקר הרוסי לארה"ב, "אסור לנו לתלות את שחרורה בשום אדם או עסקה אחרת. להערכתי בזמן הקרוב אקבל החלטה להסגירו לארה"ב".