ישראלי חצה את הגבול לירדן ונעצר

דובר צה"ל מאשר את הדיווח על אזרח ישראלי שחצה את הגבול. ירדן החזירה את השגריר בעקבות המשך מעצרם של שני אזרחים ירדניים בישראל.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תש"פ | עודכן: 22:55

המלך עבדאללה ופמלייתו. ארכיון
המלך עבדאללה ופמלייתו. ארכיון
צילום: STR, פלאש 90

שר החוץ הירדני, איימן ספדי, הודיע הערב (שלישי) כי הוחלט להחזיר את שגריר ירדן בישראל להתייעצויות בממלכה.

השר הירדני הודיע עוד, כי מדובר בצעד ראשון בעקבות המשך מעצרם של שני האזרחים הירדנים, היבה א-לבדי ועבד א-רחמן מרעי בישראל, מעצר אותו מגדירים בירדן כ"בלתי חוקי".

השר הירדני ציין כי ארצו מטילה על ישראל את האחריות המלאה למצבם של אזרחיה. "העמדת חיי אזרחינו בסכנה היא צעד שראוי לכל גינוי. אנחנו נשקול צעדי מחאה נוספים מול ישראל כדי שתבין שאין בכוונתנו לוותר בנושא זה", סיכם ספדי.

זמן קצר לאחר מכן הודיע הערב משרד החוץ הירדני, כי ירדן עצרה אזרח ישראלי שניסה ישראלי שניסה "להסתנן לירדן דרך הגבול הצפוני" באופן בלתי חוקי.

דובר צה"ל מאשר את הדיווח הירדני על אזרח ישראלי שעבר את הגבול לירדן ונעצר. על פי הודעת דובר צה"ל, "אזרח ישראלי חצה לפני זמן קצר את הגבול מישראל לירדן. הוא נעצר ומתוחקר כעת בידי כוחות הביטחון הירדנים, מדובר בחציה מרצון".

היבה א-לבדי נעצרה בחודש אוגוסט האחרון במעבר אלנבי, ומאז היא מוחזקת במעצר מנהלי על פי צו שהוציא לה אלוף פיקוד המרכז ותוקפו הוא לחצי שנה. בשב"כ ציינו כי היא נעצרה לנוכח חשד למעורבותה "בעבירות ביטחוניות חמורות".

א-לבדי שובתת רעב כבר למעלה מחודש במחאה על מעצרה, ובעקבות החמרה במצבה הבריאותי היא פונתה ביום ראשון השבוע מבית המעצר קישון בו היא מוחזקת לבית החולים בני ציון בחיפה.

עבד א-רחמן מרעי נעצר גם הוא בחודש אוגוסט במעבר אלנבי ומאז הוא מוחזק במעצר מנהלי. לטענת בני משפחתו הוא חולה בסרטן.