"דליה רבין ביקשה שאמשיך לחקור את הרצח"

החוקר שעל בסיס מחקריו התבטא ד"ר קידר על רצח רבין מציג חלק מהראיות שהובילו אותו למסקנה בדבר רוצח רבין: דליה רבין ביקשה שאחקור.

שמעון כהן , א' בחשון תש"פ

דליה רבין
דליה רבין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דבריו אתמול (שלישי) של ד"ר מרדכי קידר על זהותו האמיתית של רוצח ראש הממשלה, יצחק רבין, מעוררים שוב את סערת הקונספירציה והתיאוריות השונות סביב האירוע הדרמטי. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הפיסיקאי נחום שחף החוקר ומכיר את הפרשה לפרטיה, ומי שעל פי עדותו של קידר עצמו, כל ידיעותיו בנושא מסתמכות על מחקריו והרצאותיו.

"חקרתי את הנושא לבקשת דליה רבין עוד בשנת 2000. הייתי אצלה ביולי 2000 בכנסת. היא ראתה את הממצאים שהפקתי ושיש לי בין השאר בעזרת נתן גפן, הראשון שחקר את הפרשה, וג'יי בושינסקי שהגיע מטעם גוף טלוויזיוני בכיר בארה"ב שישב עם הצוות שלו אצלי כמה שעות ומשם העניין התחיל להתגלגל".

ממשיך שחף ומספר: "הצגתי בפגישה עם בושינסקי נתונים וחשפתי שבשיר השלום יש חור קליע אחד כשהדף היה מקופל לארבע, כלומר שהיו צריכים להיות ארבעה חורים. בנוסף איך הגיע קליע לשיר השלום כשהירי היה בגב?".

את סימני השאלה הללו ואחרים הציג שחף בפני דליה רבין שביקשה ממנו שלא להרפות ולא להרים ידיים מחקר הפרשה ובמקביל ביקשה מגנזך המדינה לאפשר לשחף להגיע לממצאים הנוגעים לחקר הפרשה. בגנזך מצא שחף את הדף ובו שיר השלום, אך חור הירי וסימני הרשף נעלמו ממנו. כאשר הפנה את תשומת ליבה של אחת התחקירניות לעובדה זו "היא אמרה שהכול בסדר, ולא קלטה שבעצם שיר השלום שונה. יש לי את הצילום מ'מעריב' שבו איתן הבר מחזיק את השיר מעל הקבר והנה רואים שהחור נעלם. כלומר מישהו בגנזך המדינה זייף ושינה ממצאים".

שאלת הירי בשיר השלום פותחת למעשה את הדיון הרחב יותר שעליו מספר שחף: "עכשיו, למה צריך לזייף? כדי שיהיה חור אחד צריך שקנה אקדח יוחדר בין קפלי בדף ואז יהיה חור וסימני רשף. הסקתי את הדברים האלה וממצאים נוספים בפני ברוך גלדשטיין, המומחה הגדול של המז"פ במשטרת ישראל, מי שפנינה גיא, התובעת במשפט עמיר, אמרה לי שהיא הסתמכה עליו במשפט. הוא הסכים איתי שמה שנראה מתאים לקנה אקדח שהוחדר בין הדפים".

"הדברים המעניינים יותר, הוא הזמין את ד"ר אריה צייכנר שהיה ראש המז"פ לשבת על הממצאים. בין השאר ברוך גלדשטיין העיד במשפט שרבין נורה במותן השמאלית מאחור כתוצאה מירי מגע. הוא גם אמר שרבין הרגיש את קנה האקדח לפני שהרגיש את הקליע, אבל בסרט של רוני קמפלר האקדח ירה ממרחק של שלושים סנטימטרים, אז איך הגענו לירי מגע? הוכחתי להם שהירי לא יכול היה לבוא מקנה האקדח של יגאל עמיר. אז ד"ר צייכנר אמר 'קונספירציה' והעביר את הממצאים ליהודה וילק, מפכ"ל המשטרה. מהתגובה שלו הבנתי שוילק אמר לו לרדת מהעניין".

מוסיף שחף ואומר כי "כשהתחלתי לחקור התברר לי שזויפו מסמכים במשטרה שידעה שלא יגאל עמיר הוא היורה וזייפה ממצאים". עוד קובע שחף כי הסרטון שפורסם בתקשורת זויף ונערך חמש פעמים ולמעשה דמותו של יגאל עמיר עם צילום הירי הושתלו בסרטון. לדבריו בידיו נמצא הסרטון המקורי והמלא אותו צילם רוני קמפלר והשוואה בין הסרטונים מלמדת על הזיוף והעריכה.

על דבריו של ד"ר מוטי קידר אתמול אומר שחף: "במסמך שהציג מוטי קידר מתברר שכבר בוועדת שמגר הוצגו כמה עדויות שצילומי הירי של עמיר מזויפים. מי שהייתה נוכחת באותו דיון היא רות דוד, שהייתה שותפה לחיפוי. העתק הגיע למיכאל בן יאיר, היועמ"ש באותם ימים, וגם חברי ועדת שמגר ידעו שלא עמיר הוא היורה והם הסתירו את זה. לקחו את העדות הפתוחה והסתירו אותה באמצעות 'סודי ביותר'. כלומר שמערכת שלמה הייתה שותפה להסתרה שיגאל עמיר הוא לא הרוצח", מאשים שחף.

על כך אלה נשאל שחף כיצד מתיישבים הדברים עם עדותו והודאתו של יגאל עמיר עצמו שקבע כי הוא זה שירה מתוך כוונה לפגוע ולרצוח את רבין. שחף משיב: "בפרויקט החפות בארה"ב התגלה שמאות בני אדם שהודו ברציחות התברר בבדיקות DNA שהם לא רצחו, כלומר עדות האנשים שנמצאים תחת חקירת משטרה ואפשר להוציא מהם הודאות, הן חסרות ערך".

"בזמנו ראיינתי את עמוס ברנס ושאלתי אותו איך אתה כאדם עם אופי חזק, שלא היה מוכן לצאת מהכלא עד שיכריזו על משפט חוזר, איך נכנעת בתוך שלושה ימים והוא תיאר איך זה קרה. כמה זמן אדם המוחזק בידי משטרה ושב"כ ייקח לו להודות ברצח ארלוזורוב וגם ברצח קין והבל...".

"כאשר יגאל עמיר העיד במשטרה ובוועדת האיסוף של ועדת שמגר הוא טען שאחרי שהוא ירה את הירייה הראשונה קפצו עליו ואז הוא ירה שתי יריות בלי שראה לאן הוא יורה, אבל ברגע שקפצו עליו הדבר הראשון הוא מכה על היד, כלומר לא ניתן לירות שוב. המשמעות היא שעצם העדות שלו בוועדת שמגר ובמשטרה מלמדת שהוא העיד שלא מרצונו".

"שוחחתי עם פנינה גיא, התובעת במשפט של עמיר, הצגתי בפניה את הראיות והיא הסכימה שרבין נורה ברכב בדרך לבית החולים. יש לי את הקלטת השיחה אתה", מספר שחף ומזכיר כי באותו לילה "תוכננה מסיבה אצל עורך מעריב. זה מה שאמרו גם ללאה רבין שלקחו אותה למטה השב"כ ולא לבית החולים כפי שהיה צפוי".

להבנתו של שחף "כל הסיפור הזה נועד להיות תרגיל. הרי רבין פיגר אחרי נתניהו בסקרים בין 7 ל-20 אחוז, ואז רבין הודיע שהוא מפסיק את הסכמי אוסלו. דליה רבין אמרה בראיון שאמרו לה שאבא שלה התכוון לעצור את אוסלו. כך גורמים נוספים כמו דרעי ומאיר פעיל ואחרים דיברו על זה. עבור פרס הנושא הזה הוא קזוס-בלי", דברי שחף הסבור כי "אנשי פרקליטות משטרה ותקשורת מחפים על הרוצח האמתי של ראש הממשלה".

בדבריו מוסיף שחף ומספר על ראיות ותהיות שונות ורבות המצטברות באמתחתו ומגלה כי בימים הקרובים בכוונתו לשגר ליועמ"ש, למבקר המדינה ולמשרד ראש הממשלה מכתב ובו עיקר הממצאים וההוכחה לזיופו של סרט הרצח כפי שהוצג בתקשורת. זאת בדרישה להעמדתם לדין של כל הגורמים המשפטיים והאחרים שהובילו להסתרת המידע והחיפוי על האמת כפי שהוא רואה אותה.