נשיא המדינה ראובן ריבלין: תפקיד המנהיגים - לא לפלג ולהחרים

הנשיא דיבר על חשיבות האחדות, גם במערכת הפוליטית, בכנס הרצל לציונות.

חזקי ברוך , א' בחשון תש"פ

הנשיא ריבלין בכנס הרצל
הנשיא ריבלין בכנס הרצל
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נשא דברים הערב (רביעי) בכנס הרצל הראשון לציונות עכשווית של ההסתדרות הציונית והתייחס לתפיסתו של הרצל באשר למעמדה של מדינת ישראל כמדינה ריבונית.

"האמנציפציה של היהודים באירופה, הבטיחה להם זכויות פרט אם רק יאותו לוותר על זהותם הקולקטיבית. אלא שהבטחה זו הופרה. גם כנתינים שווי זכויות האפליה ארבה ליהודים בכל פינה והתגלתה בשיא כיעורה במשפט דרייפוס. אין זה מקרה, שהרצל שב וחוזר בכל כתביו על עליונות החוק. במובן עמוק, שלטון החוק וריבונותו של העם היהודי היו עבור הרצל מילים נרדפות. עקרון השוויון בפני החוק הוא הוא המימוש המלא והמוחלט של ריבונות העם היהודי", אמר ריבלין.

לדבריו, "במדינת היהודים, הכל שווים בפני החוק, יהודים וערבים, גברים ונשים, עשירים ועניים. המציאות שבה אנחנו מחליטים על עצמנו, בעצמנו, למען עצמנו, על פי "יסודות החירות הצדק והשלום, לאור חזונם של נביאי ישראל", היא אוצר גדול ונדיר. מעטים היהודים שזכו באוצר הזה במהלך הדורות. הקמתה של מדינת ישראל היה מעשה צודק, שחיפה על אי-צדק מתמשך ועלינו מוטלת החובה לשמור עליה מכל משמר".

ריבלין קרא לפוליטיקאים הישראלים להימנע מיצירת קיטוב בחברה. "הרצל עצמו היה, כידוע, חילוני לגמרי באורחות חייו. ועם זאת, הרצל הכיר בחשיבותה של הכמיהה הדתית לארץ ישראל עבור עתידה של הציונות. הבית הלאומי החדש של היהודים, נוסד בחזונו של הרצל כישות ליברלית וחילונית, על פי אמות המידה המודרניות. ובה בעת דמיין הרצל נוכחות ציבורית משמעותית ומרכזית, למסורת ולאמונה היהודית".

"בבחירות שזה עתה הסתיימו, היינו עדים למסרים מקטבים במיוחד, בכל הקשור לדת ומדינה. טוב יהיה אם נלמד מהרצל, לאזן בין הכבוד למסורת לבין הסדרי המדינה המודרנית. בעת הזאת, תפקידם של המנהיגים הוא לא לפלג או להחרים את בני הקבוצות השונות. תפקידם הוא להראות כיצד ניתן ובהחלט ניתן לשמור על הנוסחה האלמותית, שהיא נשמת אפה של המדינה הציונית: מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית, בדיבור אחד", סיכם הנשיא.