המדינה - לא מה שהרצל ראה בחזונו

לראשונה נערך במרכז הרצל כנס הבוחן את חזון חוזה המדינה אל מול המציאות בחברה הישראלית בימים אלה.

ערוץ 7 , א' בחשון תש"פ

הנשיא ריבלין בכנס הרצל
הנשיא ריבלין בכנס הרצל
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

במרכז הרצל של ההסתדרות הציונית בירושלים נערך הערב (רביעי) 'כנס הרצל הראשון לציונות עכשווית'.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר באירוע כי "כותרתו של הכנס "מחזון למציאות" מעידה יותר מכל על מהלך היסטורי, מאז פירסם הרצל את ספריו "מדינת היהודים" ואת "אלטנוילנד". חזון גדול אך מפוכח מאין כמותו, שהפך תחת ידיה של התנועה הציונית למציאות. בתוך המציאות הזו אנו חיים ופועלים, ואת המציאות הזו אנו מבקשים לשוב ולעצב למען הדורות הבאים של העם בישראל".

הוא ציין כי "הרצל היה, כידוע, חילוני לגמרי באורחות חייו. ועם זאת, הרצל הכיר בחשיבותה של הכמיהה הדתית לארץ ישראל, עבור עתידה של הציונות. ביטוי למעמדה המרכזי של המסורת היהודית במחשבתו, ניתן בתמונת השבת הירושלמית, שמצייר הרצל בספרו אלטנוילנד, ואני מצטט: "מספר העגלות הנוסעות נמעט מאד, והחנויות סוגרו בכל מקום. השבת השתרעה לאט ובהדרת כבוד על העיר שהייתה עד עתה הומייה." כך מתאר הרצל את השבת בירושלים החדשה-ישנה. הבית הלאומי החדש של היהודים נוסד בחזונו של הרצל כישות ליברלית וחילונית, על פי אמות המידה המודרניות. ובה בעת, דמיין הרצל, נוכחות ציבורית משמעותית ומרכזית, למסורת ולאמונה היהודית".

"בבחירות שזה עתה הסתיימו, היינו עדים למסרים מקטבים במיוחד, בכל הקשור לדת ומדינה. טוב יהיה אם נלמד מהרצל, לאזן בין הכבוד למסורת, לבין הסדרי המדינה המודרנית. בעת הזאת, תפקידם של המנהיגים הוא לא לפלג, או להחרים את בני הקבוצות השונות. תפקידם הוא להראות כיצד ניתן ובהחלט ניתן לשמור על הנוסחה האלמותית, שהיא נשמת אפה של המדינה הציונית: מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית, בדיבור אחד", סיכם הנשיא.

הסאנטור ג'ו ליברמן, מי שבעבר היה מועמד לתפקיד סגן הנשיא דיבר על התמיכה האמריקנית בישראל. "התמיכה אינה מתמוטטת אך משתנה אל מול עינינו. אני רואה עננים שחורים בשמי דעת הקהל והפוליטיקה האמריקאית והנושא צריך להדאיג את כל תומכי ישראל".

"מועמדי הדמוקרטים איימו לשקול מחדש את התמיכה הצבאית בעקבות מעשיה של ישראל בנושא פתרון שתי המדינות. המועמד לנשיאות ברני סנדרס אף אמר שיהיה מוכן להפסיק את הסיוע לגמרי. זה דבר שלא ייעשה בשיח מול בעלת ברית כמו ישראל. דיבורים כאלה מאתגרים יחסי החוץ בין שתי המדינות וזה דבר שלא אמור לקרות עם בת ברית חזקה כמו ישראל".

ד"ר ניסים לוי, יו״ר חבר הנאמנים של מרכז הרצל טען כי ""המדינה כיום היא לא מה שהרצל ראה בחזונו".

"אין הפרדה בין דת למדינה, יש כפייה דתית, חיילים מגינים על המדינה ודתיים כלל לא מתגייסים, אין חופש מהממסד הדתי כך שהחופש הליברלי שהרצל ראה בחזונו לא התממש", דברי לוי.


ד״ר עליזה לביא, יו״ר מרכז הרצל, ציינה כי "למחיר של השכחה יש משמעות גדולה מאוד וגם להתרחקות. הסיפור הציוני שלנו לא זוכה למקום הראוי בזיכרון הלאומי וכאן ההחמצה הגדולה שאנחנו מקווים שהכנס הוא הצעד הראשון לתיקון".