הזימון לשיחה יעלה למדינה 7,000 ש"ח

צעירים שזומנו לתחנת המשטרה לחקירה והתברר להם שמדובר בשיחת אזהרה של השב"כ יקבלו פיצוי במסגרת פשרה, כך פסק בית המשפט.

ערוץ 7 , ב' בחשון תש"פ

זומנו ללא הסבר
זומנו ללא הסבר
צילום: ISTOCK

בית משפט השלום בירושלים פסק כי המשטרה והשב"כ יפצו בסכום של למעלה מ-7000 שקלים שלושה צעירים שזומנו בכפייה לשיחת אזהרה עם השב"כ.

הפיצוי נפסק בהתאם להסכמת הצדדים להסמיך את בית המשפט לפסוק פיצויים על דרך הפשרה.

על פי כתב התביעה, לצעירים לא נאמר כי מדובר בשיחת שב"כ, וכי זכותם שלא להתייצב לשיחה. אחד מהצעירים זומן טלפונית על ידי שוטר לתחנת משטרה, תחת הרושם שמדובר בחקירה משטרתית. הבחור היה תחת הרושם שאם לא יתייצב לחקירה יוצא נגדו צו בית משפט, כמתאפשר בחוק.

בתביעה נטען כי בשיחת הטלפון הציג את עצמו השוטר כ"תורג'מן מהמשטרה, אני צריך שתגיע לחקירה היום". הצעיר נסה לברר אם הדובר באמת שוטר, ובתגובה ענה לו השוטר "אין בעיה, אז אתה רוצה שיבואו, יעכבו אותך ויקחו אותך? עלי". בהמשך שאל הצעיר על מה החקירה, והשוטר ענה "החקירה, אני אגיד לך שתגיע לתחנה... אני צריך להגיד לך שאתה מוזמן לחקירה, זה הכל".

רק משהגיע הצעיר לתחנת המשטרה לצורך החקירה המדוברת גילה כי לא עומדת נגדו חקירה כלשהי, וכי שיחת הטלפון לא היתה אלא בשביל לגרום לו להגיע לשיחת השב"כ, אליה הוא כלל לא מחוייב להתייצב, נטען עוד.

בתביעה נטען גם כי הצעיר השני עוכב לצורך מסירת צו מנהלי נגדו שלא כחוק, לעיני העוברים והשבים ברחוב, כשהשוטרים מסרבים למסור לו את סיבת העיכוב. משהגיע לתחנת המשטרה ערך לו השב"כ שיחת אזהרה ונמסר לו הצו המנהלי, שלא כדין.

עוד נטען, כי הצעיר השלישי עוכב גם הוא ללא סמכות לצורך מתן צו מנהלי, וכשהגיע לתחנת המשטרה נוכח לגלות כי מדובר בשיחה עם אנשי שב"כ. כאמור, המשטרה והשב"כ יפצו אותם במעל 7,000 ש"ח.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את הצעירים מסר "פעילי ימין צריכים להילחם בציפורניים על זכויותיהם, בפרט מול רשויות הביטחון והשב"כ, אשר משתמשות בתחנות משטרה כמקום לשיחות שב"כ ובשוטרים לצורך זימון הפעילים לשיחות הללו. אנו מברכים על החלטת בית המשפט, אך עוד דרך ארוכה לפנינו, מערכה ארוכה ומתמדת".