בצה"ל נערכים לחידוש הירי מעזה

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס (יום א') בשעה 13:30 במשרד ראש הממשלה בירושלים בעקבות ההסלמה בדרום.

אורלי הררי , ד' בחשון תש"פ

מערכת כיפת ברזל
מערכת כיפת ברזל
פלאש 90

צה"ל ביצע ביממה האחרונה התאמות בפריסת כיפת ברזל ונערך לאפשרות של חידוש הירי.

העיתון הפלסטיני אל-קודס דיווח מפי מקורות פלסטינים כי הג'יהאד האיסלאמי הוא שעומד מאחורי ירי הרקטות במהלך השבת.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס (ראשון) בשעות הצהריים, זאת ברקע ההסלמה במצב הביטחוני בדרום.

חיל האוויר תקף בין 13 עד 15 יעדים ברחבי הרצועה, ובהם מוצבים של הזרוע הצבאית של חמאס. ברוב התקיפות לא דווח על נפגעים.

בין מטרות התקיפה של צה"ל: מתחם צבאי של מערך ההגנה האווירית של חמאס, מתחם צבאי ששימש את הכוח הימי של הארגון, תשתיות תת-קרקעיות ואתר לייצור אמצעי לחימה.

בליל שבת שוגרו מרצועת עזה לעבר שדרות עשר רקטות. מערכת כיפת ברזל יירטה שמונה מן הרקטות, רקטה נוספת נחתה בשטח פתוח ואחרת פגעה פגיעה ישירה בבית בשדרות.

הרקטה התפוצצה סמוך למבנה - דיירי הבית, זוג הורים כבני 40 וילדיהם, שהו במרחב המוגן ולא נפגעו. נזק משמעותי נגרם לבית ולמכוניות סמוכות.

סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר נשמעה שוב אזעקת צבע אדום בשדרות וביישוב איבים. מדובר צה"ל נמסר כי זוהה ירי שאינו רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל.

במקביל, מטען חבלה אותר בתוך ספר בנחל רעים שבעוטף עזה. מטיילים באזור שהבחינו בחפץ החשוד הזעיקו את חבלני המשטרה, שנטרלו אותו. המשטרה פתחה בחקירה, אך טרם ידוע כמה זמן הושאר הספר באזור.

ח"כ גדעון סער (הליכוד) מתח ביקורת על תגובת הממשלה למטח הרקטות שנורה אמש לעבר שטח ישראל. "התגובה על הירי על שדרות ותושביה צריכה להיות חריפה בהרבה מזו שננקטה", צייץ סער בטוויטר, והוסיף: "היעד של ישראל צריך להיות פירוק התשתיות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה. אחת הסיבות המשמעותיות מדוע נדרש לסיים בהקדם את המשבר הפוליטי ולהקים ממשלת אחדות לאומית רחבה".

בכיר הימין החדש, ח"כ נפתלי בנט, אמר כי המצב הביטחוני לא מאפשר לישראל ללכת לסבב בחירות נוסף. "ישראל במצב חירום לאומי. לא ניתן יהיה לדחות לאורך זמן את טיפול השורש הנדרש בעזה, זאת במקביל לבלימת הצבת טבעת הטילים של איראן סביב ישראל", צייץ בנט בטוויטר, "אסור שישראל תצא לסיבוב בחירות שלישי שישתק אותנו וימנע פעילות ביטחונית ואזרחית דחופה. על כולם, נתניהו וגנץ כאחד, להתפשר ולהקים ממשלה בהקדם".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר כי במידה ויקים ממשלה, תוחזר ההרתעה מול עזה. "ממשלה בראשותי לא תסבול איום על תושבי הדרום ולא תקבל שום פגיעה בריבונותה", צייץ גנץ בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף: "נחזיר את ההרתעה בכל מחיר, גם אם נצטרך לפגוע אישית במי שמובילים את ההסלמה. בעת הזו, נתמוך ונגבה כל מדיניות תגובה נחושה ואחראית על מנת להביא שקט ארוך לתושבי מדרום".