אל תחזרו בתשובה רק בשביל 'אורות וריגושים'

הרב זמיר כהן התייחס באחד משיעוריו לחזרתו בשאלה של יובל דיין. "התורה שלנו אינה דמיונות. יש בה גם ריגושים אבל זה לא חזות הכל".

מיכל לוי , ח' בחשון תש"פ

הרב זמיר כהן
הרב זמיר כהן
Photo by Yaakov Naumi/Flash90

יו"ר ארגון התשובה 'הידברות' הרב זמיר כהן התייחס באחד משיעוריו האחרונים לחזרתו בשאלה של יובל דיין, מהלך שהכה גלים בקרב קהילת החוזרים בתשובה.

"הגמרא אמרה במסכת סנהדרין את הדברים הבאים: לא עבדו ישראל עבודה זרה אלא להתיר עריות בפרהסיה. כשיש לבן אדם יצר מסוים, כל עוד זה בסתר זה סיפור אחד. אבל כשהוא רוצה להוציא את היצרים הללו בפרהסיה - הוא מתחיל להסביר את זה בענייני כפירה. כשהוא אומר 'אני לא מאמין באלוקים' יש לו היתר מעשי לעשות את זה", אמר כהן.

בהמשך התייחס למידה הרצויה של חזרה בתשובה. "אדם שחוזר בתשובה ואין לו מדריך תלמיד חכם שמלווה אותו, מסביר לו את הקצב הנכון כיצד להתקדם, ומלמד אותו איך להתקדם בתורה, בגמרא, בהלכה, זו בעיה.

"מי שחוזר בתשובה רק בגלל שהוא רוצה אורות ועישונים ולרחף באוויר הוא יפול. התורה שלנו אינה דמיונות. לא ריגושים. יש בה גם ריגושים אבל זה לא חזות הכל.

"חוזר בתשובה מרגיש שהוא יכול להחזיר בתשובה את כל העולם. תמתין. אתה עדיין בגדר מצבר. אתה מדליק אחרים אבל אתה מתרוקנן. חכה שתהיה נר. ואז תדליק אחרים ולא תתרוקן".