כך מזרימה הרשות מיליארדים לטרור

7.5 מיליארד שקלים מכספי מדינות תורמות ומיסים הזרימה הרשות הפלסטינית לגופי טרור. כך הועבר הכסף שנועד לאזרחים, לפגיעה ביהודים.

שמעון כהן , ח' בחשון תש"פ

אבו מאזן
אבו מאזן
פלאש 90

הרשות הפלשתינית בקריסה כלכלית, כך כולם יודעים ובשם הקביעה הזו יש מי שסבור שיש להוסיף ולהזרים לה תקציבים ותרומות ולמחוק חובות, אך לאן הועברו הכספים שהגיעו לידיה עד כה.

עו"ד סא"ל במיל' מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית ב'מבט לתקשורת הפלשתינית' ובעבר בכיר בפרקליטות הצבאית, בחן את הסוגיה וביומן ערוץ 7 הוא מספר על מסקנותיו המלמדות על האופן בו נעלמו כשבעה מיליארד וחצי שקלים למטרות מפוקפקות.

"בחנו את דו"חות ביצוע התקציב שהרש"פ מעבירה לעולם כדי לבחון לאן הולכים הכספים מתרומות וממיסים שנגבים מהאוכלוסיה. המסקנה הייתה שבדו"חות שלהם עצמם, דו"חות שהם נדרשו לפרסם על ידי העולם למען השקיפות, מצאנו שורות תקציב מדהימות כמו העברות למוסדות אש"ף".

מדברי הירש עולה כי כ-7 מיליארד שקל הועברו מפתח' לאש"ף ובכך למעשה נעשתה תנועה סיבובית של כספים שברגע שעברו מפתח' לאש"ף כבר אינם נדרשים לתת אודותיהם דין וחשבון, על אף ששני הגופים נשלטים על ידי אבו מאזן וארגונו, הפתח'.

בהקשר זה מזכיר עו"ד הירש: "אש"ף מורכב מכמה קבוצות, בהן גם ארגוני טרור כמו החזית העממית שהפעילות שלהם ממומנות על ידי הרש"פ, כלומר מדינות תורמות שביניהן מדינות אירופה וארה"ב".

לבד מהכספים הללו מעבירה הרש"פ סכום של למעלה ממאה מיליון שקלים לועדת הבחירות המרכזית, מהלך שנשמע הגיוני מאוד אלמלא העובדה שכבר 15 שנים אין בחירות ברש"פ ומאחר וכך ועדת הבחירות לא קיימת ולא מתפקדת ועל כן לא ברור לאן הכספים הולכים.

סכום נוסף שהועבר מאז שנת 2011 עומד על למעלה מ-330 מיליון שקלים שהועברו למועצה המחוקקת של הרש"פ, גוף שאינו מתפקד מאז 2006, כאשר חמאס השתלט על עזה. הגוף אינו קיים ולא מתפקד משום שהוא נשלט על ידי חמאס, ובהמשך אבו מאזן אף בחר לפזרו מחשש שבהתאם לחוקה הפלשתינית במידה והוא ייפול לנבצרות או יילך לעולמו תעבור הנהגת המועצה לדוברה, כלומר לידי חמאס.

התוצאה היא שבדרכים אלו נעלמו כ-7.5 מיליארד שקלים מכספי התרומות שנתרמו בעולם לטובת הרש"פ ומכשפי המיסים שנגבו מאזרחי הרש"פ.

על יחסן של המדינות התורמות למתרחש ברש"פ ובתקציבה מספר עו"ד הירש: "לגבי האמריקאים, הם הפסיקו ב-2018 לתת סיוע לרש"פ, לא בגלל העלמת הכספים אלא בגלל העברת הכספים למחבלים ומשפחותיהם. לגבי האירופאים, הם ממשיכים להזרים להם כספים. הם הוציאו דו"ח של מטרות אסטרטגיות של הסיוע האירופי לפלשתינים, ואבני היסוד של התכנית הם דמוקרטיה ושקיפות כלכלית. דמוקרטיה אין שם ושקיפות אין שם".

לאן הולך ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' עם הנתונים הללו? "את הנתון הזה ניקח בצירוף כל ההוכחות נביא לנציגויות בארץ של המדינות התומכות, ובהינתן ההזדמנות גם נצא לאירופה כדי להציג את הדברים בפני מקבלי ההחלטות. אין כאן המצאות. כל אחד יכול לפתוח את אתר הרשות ולראות את הנתונים".