השר יובל שטייניץ: גם החוקרים צריכים לכבד את החוק

השר שטייניץ התייחס להפרת צו איסור הפרסום ע"י השר אוחנה בעניין חקירת חפץ: "גם רשויות אכיפת החוק אמורות להתנהל רק על פי החוק".

103FM , ח' בחשון תש"פ

השר יובל שטייניץ
השר יובל שטייניץ
צילום: חזקי ברוך

שר המשפטים אמיר אוחנה השתמש היום (ד') בחסינותו הפרלמנטרית כחבר כנסת וחשף פרטים אסורים לפרסום מתוך חקירת ניר חפץ בנאומו בכנסת.

השר יובל שטייניץ' (הליכוד) התייחס בתוכניתם של בן כספית ואריה אלדד ב-103fm לדבריו של השר, ליוזמת קיום בחירות ישירות בין נתניהו לגנץ והצטער על ההחלטה של ארצות הברית לפרוש מהסכם האקלים.

מה דעתך כאיש חוק על הפרת צו איסור הפרסום מעל דוכן הכנסת של שר המשפטים?

"ראיתי את ההכחשה הנחרצת של אמיר אוחנה. במדינה דמוקרטית גם רשויות אכיפת החוק והמשטרה צריכות להתנהל על פי חוק. המטרה לא מקדשת את האמצעים. אם זה נכון שאיימו על עד בפירוק משפחתו, זה דבר חמור ביותר. בארה"ב זה היה מבטל את כל העדות. במדינת ישראל כולנו צריכים לשמור על החוק. למה אנחנו מתנגדים להטרדת עדים? כי אנחנו רוצים שאנשים יאמרו את האמת ואת כל האמת".

היועץ המשפטי הודיע שהוא בודק את הסוגיה הזאת. אני שואל אותך על שר המשפטים.

"טוב מאוד שסוף סוף היועץ בודק את טקטיקות החקירה. לא הכל מותר במדינה דמוקרטית. על פניו נעשו דברים שלא היו צריכים לקרות. לגבי אמיר אוחנה, הוא בעצמו משפטן ואני משוכנע שאם הוא אומר שהוא לא עבר על צו איסור הפרסום, אני נוטה להאמין לו".

הוא אומר שהוא חזר על דברים שפורסמו. אך הם פורסמו ברשתות תוך הפרת איסור הפרסום.

"יש כאן דילמה. לשרים וחברי הכנסת יש חסינות שנועדה להגן עליהם".

היא לא נועדה להגן עליהם אם הם עברו על החוק. אם חבר כנסת ידרוס מישהו, החסינות לא תגן עליו.

"אם יש הצדקה לחסינות זה עבור זכות הטיעון מעל במת הכנסת".

אתה בעד בחירה ישירה בישראל?

"אני בעד מעבר למשטר נשיאותי בדומה לארה"ב. בחירה ישירה בין גנץ לנתניהו לא תעזור לפתור את הפלונטר הפוליטי הקיים. בכללי אני בעד הליכה בכיוון הזה. אני כולי תקווה שתקום השבוע או בעוד שבועיים ממשלת אחדות רחבה. שעון החוק מתקתק. האיראנים נמצאים יותר קרוב לגרעין משהו בתקופת אובמה".

מה נעשה אם הם יגיעו לגרעין?

"אני חושב שדווקא בנושא הזה אנחנו צריכים לברך על ההתנהלות שטראמפ. הלחץ שהופעל על איראן גורם לקריסה כלכלית של איראן. עלינו להיות עם יד על הדופק. נתניהו הבהיר שלא ניתן לאיראן להיות גרעינית ובשביל זה אנחנו צריכים ממשלה יציבה וחזקה".

לסיום, האמריקאים הבהירו שיצאו מהסכם האקלים. ישראל תישאר?

"שמעתי בצער רב על ההחלטה של ארה"ב לצאת מהסכמי האקלים בפריז. אני חושב שזו טעות. אם גם יש ספק שההתחממות הגלובאלית היא מעשה אדם, אם יש ספק – אין ספק. אנחנו מחויבים להסכמי פריז ונשאר מחויבים להם. בשנה האחרונה הורדנו את זיהום האוויר ואת גזי החממה שנוצרים בישראל. מעבר מפחם ודלקים מזהמים לגז טבעי הפחית את הזיהום ב-50% ונגיע ל-95% עד שננקה כמעט לחלוטין את האוויר במדינת ישראל. אני מקווה שנוכל גם להפחית את הזיהום בתחבורה באוטובוסים עם המשאיות כדי שמדינת ישראל תהפוך למדינה עם האוויר הנקי ביותר במערב".