כל שנה בסתיו

אוניברסיטת בר אילן שוב נלכדה במערבולת רבין השנתית, ומיהרה להוקיע את ד"ר מרדכי קידר בטענה שעבר על חוקי התקנון.

חגית רוזנבאום , ט' בחשון תש"פ | עודכן: 08:36

סטודנטים מבר אילן בהפגנת תמיכה בד"ר קידר
סטודנטים מבר אילן בהפגנת תמיכה בד"ר קידר
צילום: אם תרצו

ימי הסתיו של פסטיבל רבין מביאים איתם באורח קבע רוחות ערות של התקרבנות מחנה השמאל - אלה המקנאים לכבודו של רבין המנוח לצרכיהם הפוליטיים, מה שמתיר מיד את הרסן להשתלחות גורפת בימין.

השנה עלה בגורלו של ד"ר מרדכי קידר, מזרחן ותיק ומוערך שנחשב למרואיין מבוקש אפילו באולפני אל-ג'זירה, להיות איש הימין התורן שמועלה על המוקד. קידר, כזכור, דרש מעל במת הפגנת התמיכה בנתניהו לפתוח את תיק רצח רבין ולחקור אותו עד לחשיפת האמת והצגתה לציבור. הבליץ המתוקשר בעקבות דבריו אלו הגיע עד כדי האשמתו בבגידה בערכי הדמוקרטיה, והשוואה מופרכת וחצופה שערך בכיר באמ"ן בדרגת תא"ל בינו ובין מכחישי שואה.

לרוע מזלו, ד"ר קידר הוא גם מרצה מן המניין באוניברסיטת בר אילן - המוסד האקדמי שנכנס לכוננות ספיגה בכל שנה בסתיו. בהנהלת האוניברסיטה כבר מתורגלים בריטואל הטחת הבוץ התקשורתית בהם, כל פעם מכיוון אחר, בשל היותם כביכול החממה שבה גדל רוצח ראש הממשלה. מדיניות התגובה הקבועה של האוניברסיטה היא בדרך כלל על ציר התנערות-גינוי-התקפלות-התנצלות. גם הפעם בר אילן לא הפתיעה והותירה את קידר בודד במערכה, ואף הוסיפה שמן משלה למדורת הגינויים והסנקציות נגדו. אלא שהפעם ייתכן שיש מי שהצליחו להפתיע גם אותה.

גיבוי לא צפוי מזנדברג

על אף הרושם התקשורתי שנוצר, העובדות הן כי עד ליום רביעי האחרון קידר לא עבר שום הליך משמעתי באוניברסיטה. ביום רביעי לראשונה נערכה לו שיחת בירור, שאליה זומן על ידי הרקטורית ונשיא האוניברסיטה. הסנקציה היחידה שהוטלה עליו מטעם האוניברסיטה היא ביטול נסיעה שנקבעה לו לכנס התרמה וקידום של בר אילן באורוגוואי - לא כנס אקדמי אלא יחצ"ני. הרקטורית אומנם הודיעה לקידר כי הוא יזומן לבירור בוועדת המשמעת, אולם מדובר בהליך ממושך שעשוי לארוך כמה חודשים: יש לבנות הרכב אקדמי שיישב בוועדה ולאחר מכן לתאם מועד שיתאפשר מבחינת כל החברים, ויש להניח שעד שקידר יתייצב בפני הוועדה הציבור הישראלי כבר לא יזכור על מה הייתה המהומה.

ההתנערות המהירה של האוניברסיטה והוקעת דבריו של קידר לא היתרגמו כאמור למישור הפרקטי באופן חריף מדי, נכון לשעה זו. ההערכה היא שהלחץ הציבורי המשמעותי לטובתו של קידר, שרק קרא לחקור את האמת בפרשת רצח רבין - פרשה מלאה תהיות שגם בתו של רבין ביקשה עליהן תשובות, גרם אולי להנהלת האוניברסיטה לעשות חושבים ולהרגיע את מפלס הלחץ הפנימי. שם כנראה לא ציפו שאפילו נציגת השמאל הרדיקלי בכנסת, ח"כ תמר זנדברג ממרצ, תביע תמיכה בזכות חופש הביטוי של קידר ותקבע כי "השעייתו וזימונו לוועדת משמעת מופרכת ומיותרת". נשיא האוניברסיטה פרופ' אריה צבן והרקטורית פרופ' מרים פאוסט הופתעו כנראה גם לקבל את המכתב מהאגודה לזכויות האזרח, גוף שבדרך כלל לא מזוהה עם הימין. באגודה דרשו שלא לנקוט כל צעדים משמעתיים נגד המרצה, והדגישו כי מכיוון שדבריו נאמרו מחוץ לכותלי המוסד, הרי שפעולת ענישה נגדו תהווה פגיעה בחופש הביטוי ובחופש האקדמי בישראל.

לכך נוספו גם הפגנות סטודנטים מתוך בר אילן, ביוזמת התא של תנועת 'אם תרצו', שהביעו תמיכה במרצה והתנגדו לענישתו. הללו גם הגישו להנהלה עצומה שעליה חתמו עד כה 3,500 סטודנטים, מאות מתוכם מבר אילן.

"הצביעות זועקת לשמיים", אומר מתן פלג, יו"ר 'אם תרצו', "זו עזות מצח להחליט לנקוט נגד קידר הליכים משמעתיים, לנוכח העובדה שאמירות גרועות בהרבה זכו להתעלמות מופגנת כאשר הן באו מן הצד השמאלי של המפה. מדובר בכתם של פחדנות אשר לא ידהה מכותלי האוניברסיטה עוד שנים רבות". פלג מכוון בדבריו לחברי סגל מסוימים באוניברסיטה, דוגמת פרופ' אורנה ששון-לוי מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. ששון-לוי נתנה הרצאות באירועים של ארגון השמאל הרדיקלי 'שוברים שתיקה', הפועל נגד חיילי צה"ל, ואף חתמה על עצומת תמיכה בארגון. נגדה משום מה לא בחרה האוניברסיטה לנקוט בשום הליך משמעתי, והיא ממשיכה בעבודתה האקדמית כסדרה.

"דיבר מדם ליבו"

גם בקרב הסגל האקדמי יש מי שתוקפים בחריפות את התנהלות האוניברסיטה מול ד"ר קידר. פרופ' אלישע האס, פרופסור אמריטוס בפקולטה למדעי החיים בבר אילן וחבר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, חוג שד"ר קידר עצמו עומד בראשו, קובע בשיחה עם 'בשבע' כי "האוניברסיטה עשתה טעות חמורה, זה גול עצמי". לדבריו, אין קשר בין תפקידו של קידר באוניברסיטה ובין הדברים שאמר. "הוא דיבר כאדם פרטי שזועק מדם ליבו לציבור: מרמים אתכם. אין שום הגבלה על חבר סגל לומר את דעתו כשזה מחוץ לאוניברסיטה".

גורמים באוניברסיטה מבהירים אומנם כי עיקר הטענה שלהם כלפי קידר היא השימוש בשמה של האוניברסיטה במהלך דבריו השנויים במחלוקת, שאינם מייצגים אותה. אולם ספק אם האמירה של קידר "24 שנים שהימין מוכפש והאוניברסיטה שלי מוכפשת בגלל מה שאולי לא יגאל עמיר עשה", אכן יכולה להיחשב כשימוש פסול בשמה של האוניברסיטה על פי התקנון האוסר זאת. פרופ' האס, בכל אופן, סבור כי הזכרת האוניברסיטה בהקשר הזה לגיטימית, שכן "היא סובלת כבר 24 שנים מהשקר הגדול הזה, שמנוצל פוליטית נגד כל הציונות הדתית. האוניברסיטה מותקפת ומוחרמת בתור מי שמזוהה עם הציונות הדתית, ולכן היא צריכה להיות הראשונה שמעוניינת בחשיפת האמת. זו הטעות שלהם", הוא מדגיש. "ישנה אשליה שהזמן השכיח את העובדות והפסיקו להחרים את האוניברסיטה. זו טעות. לא שכחו. כל שנה ב-4 בנובמבר תוקפים את הציונות הדתית בכיכר, והם ימשיכו עד שהבלון הזה יתפוצץ. בפועל בר אילן נתנה הד יותר גדול לדבריו של קידר, וזה טוב". האס שוחח בעצמו ארוכות עם הרקטורית, וביקש ממנה לסגת מהצעדים המשמעתיים שהיא שוקלת לנקוט נגד קידר.

"לא עוקבים אחרי כל מרצה"

שיחה עם גורמים באוניברסיטת בר אילן מגלה כי ככל הנראה לא צפוי להינקט צעד של פיטורין נגד קידר, ובכל מקרה רק ועדת המשמעת לכשתתכנס תוכל לקבל החלטה. שיחת הבירור עם הרקטורית הייתה עניינית, אך נטולת סמכות פורמלית. גם הקביעות שיש לקידר מקשה על היכולת להפעיל נגדו סנקציות חמורות, גם לו רצתה בכך האוניברסיטה.

מה בעצם הטענה שלכם נגד קידר? האם אסור לו להביע את עמדתו הלגיטימית מחוץ לכותלי האוניברסיטה?

"ד"ר קידר עשה שימוש בשמה של האוניברסיטה. האוניברסיטה הגיבה על התבטאותו, כמו שהיא נדרשת להתבטאויות של מרצים אחרים שמעוררות סערה. ההתבטאות שלו לא לגיטימית, לא אקדמית. הוא התבסס על מחקר לא מהימן והציג אותו כמחקר וכעובדה. לאיש אקדמיה יש חובות וזכויות, וחלק מהחובות שלו זה היושר האינטלקטואלי, השימוש הראוי בזכויות האקדמיות שלו. הוא גם עבר על התקנון, שאומר שלחברי סגל אסור לקשור את שמם בשם האוניברסיטה באירועים בעלי אופי פוליטי, והפגנה כזו היא בוודאי אירוע פוליטי".

מדוע מרצים שמביעים עמדות רדיקליות משמאל, דוגמת פרופ' אורנה ששון-לוי, לא זוכים ליחס דומה מההנהלה?

"אנחנו לא עוקבים אחרי כל מרצה. ד"ר קידר עמד על במה מרכזית, זה צולם בווידאו, הוא דיבר בשמנו. אי אפשר להשוות תפוזים לתפוחים, חתימה על עצומה אינה דומה לעמידה מתועדת בווידאו על במה. אורנה ששון-לוי גם לא השתמשה בשם האוניברסיטה ובתואר שלה. ומעבר לזה, מותר לאוניברסיטה גם להחליט שהיא משנה את אופן הטיפול שלה בדברים שמתרחשים".

ישנה הרגשה שבר אילן סובלת מתסביך רדיפה בנושא רצח רבין. כל אזכור של הנושא גורם לה להיכנס מיד למגננה.

"אין לנו תסביך, יש לנו רגישות. רגישות לדמוקרטיה, כבוד למוסדות המדינה, לבית המשפט, לשב"כ. אנשים שיוצאים נגדם לא עומדים באותו קו עם בר אילן. קידר הגיע למסקנה הזאת אחרי ארבע שעות שיחה. אם הוא היה עושה מחקר מסודר, עומד בקריטריונים אקדמיים, מקבל לכך אישור, וזו הייתה מסקנתו האקדמית בסוף – אז בסדר. אבל לדבר כחוקר בעל שם מעל במה על דברים שלא בדקת, זה חוסר יושר אינטלקטואלי".

פרופ' האס, לעומת זאת, לא חושש לשבח את עמיתו לאוניברסיטה על דבריו מעוררי הסערה: "ד"ר קידר עשה שירות עצום לעם ישראל. הוא חשף את השקר הגדול, קשה להתעלם ממנו כעת. העובדות היו גלויות כל הזמן, אבל לא הצליחו להעלות את זה לתודעת הציבור. הוא הצליח במקום שכולם נכשלו. הוא רוצה שהציבור יידע את האמת, בלי שאף אחד ייענש. שרק יעשו חקירה. הוא הזדעזע מהעובדות שנחשף אליהן וזעק את זה".

לתגובות: Hagitr72@gmail.com