ח"כ יאיר לפיד: אסור לשחק לידי הטרוריסטים

ח"כ לפיד טען כי התגובה לטרור "לא יכולה להיות בשום מקום מלבד בשדה הקרב" והביא התבטאות של השר סמוטריץ' כדוגמה.

חזקי ברוך , ט' בחשון תש"פ

ח"כ יאיר לפיד
ח"כ יאיר לפיד
צילום: חן גלילי

ח"כ יאיר לפיד, אחד מראשי מפלגת כחול לבן, נאם היום (חמישי) בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) על הנושא 'ביטחון לאומי, פייק ניוז והקרב על התודעה'.

"הטרור הוא מעשה פוליטי. זה השדה שבו הוא פועל. הכלים של הטרור הם צבאיים. נשק, חומרי נפץ, מודיעין, אבל הפעולה שלו היא פעולה פוליטית ותקשורתית", טען לפיד.

לדבריו, "מטען הצד האמיתי שהוא מצמיד לחברה הישראלית, היא החרדה. אם הוא מפעיל את מרעום הפחד, הוא ניצח. אם הוא משנה את המדיניות שלנו, הוא ניצח. אם אנחנו נותנים לו לקבוע את המהלך הפוליטי, זה מה שהוא רצה".

"התגובה לטרור לא יכולה להיות בקלפי, לא יכולה להיות במסדרונות המשא ומתן, לא יכולה להיות בבניית התנחלויות, לא יכולה להיות בשינוי החוקים. לעשות מהלך פוליטי כתגובה לטרור, זה לתת לו לנצח. לא לעשות מהלך פוליטי בגלל הטרור, זה לתת לו לנצח", הוסיף לפיד.

הוא ציין כי "התגובה לטרור לא יכולה להיות בשום מקום מלבד בשדה הקרב. זה מאבק סיזיפי. אין לו סוף. אין בו רווח פוליטי. אבל כל דבר אחר הוא ניצחון לטרור ואנחנו לא ניתן לטרור לנצח".

לפיד ציין בנאומו מספר דרכים שבהן הטרור מצליח להשיג מטרות פוליטיות. אחת הדוגמאות נגעה לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. "מה שאסור, הוא לתת לטרור לשנות לנו את המדיניות. אחרי הרצח הנורא של רינה שנרב, באוגוסט האחרון, השר בצלאל סמוטריץ', חבר הקבינט, עלה לשידור ואומר שצריך לפרק בתגובה את הרשות הפלשתינית. זה בדיוק מה שהטרור מנסה להשיג. הוא הציע לתת להם את מה שהם רצו להשיג. אם הטרור מכתיב לנו את המדיניות, הוא מנצח".

יו"ר הימין החדש, ח"כ נפתלי בנט, ענה ללפיד. "הטרור הערבי מתודלק מתקוות הערבים לשבור את רוחנו ואת רצוננו לחיות כאן ולהתפתח כאן בארץ ישראל. בנייה ויישוב הארץ יוצרים את האפקט ההפוך: היא מייאשת אותם מתקוותם זו הנלוזה".

"האבות המייסדים של ישראל הבינו זאת. קריית שמונה ומעלה החמישה נקראו ע״ש נרצחי טרור ערבי, מסיבה זו", דברי בנט.