הכפר שהחליף את התושבים בדחלילים

בכפר היפני הקטן החליטו להילחם בהידלדלות התושבים על ידי החלפתם בדחלילים דמויי אנוש, והתוצאה פשוט מדהימה

מתנאל ראט , ט' בחשון תש"פ

תושבי הכפר החדשים
תושבי הכפר החדשים
צילום: iStock

אם תבקרו בכפר נאגורו ביפן תמצאו כפר שוקק חיים- מאות תושבים עובדים בשדה, נחים ברחובות או מטיילים בין החנויות. זה אולי נשמע כמו תיאור של כפר רגיל למדי, אך למעשה בכפר מתגוררים בסך הכל 27 אנשים. כמעט כל התושבים שמסתובבים ברחובות הם בסך הכל דחלילים דמויי אדם שהחליפו את התושבים המקוריים שעזבו.

האשה שאחראית על שלל הבובות היא צוקימי איאנו, בת ה69, אמנית בובות ותושבת המקום. צוקימי היא ילידת הכפר, אך בילדותה היא עזבה אותו לטובת המגורים בעיר, ורק לפני כ16 שנה היא חזרה על מנת לדאוג לאביה המזדקן.

אחד הדברים הראשונים שעשתה בשביל לעזור בבית היה להציב דחליל בדמותו של אביה על מנת להרחיק את הציפורים מהגינה. למרבה ההפתעה, הדחליל נראה כה מציאותי עד כי הרבה מהשכנים חשבו שמדובר באמת באביה של צוקימי ואף התחילו לברך אותו לשלום כשעברו ברחוב. הצלחת הדחליל נתנה השראה לצוקימי לנסות להקים את הכפר לתחייה על ידי בובות שימחיזו את החיים שהיו בכפר בעבר.


צוקימי, התחילה לשחזר את תושבי הכפר שנפטרו או שעזבו לטוקיו, העיר הגדולה, והציבה בובות דמויות אנוש במקומם. יצירת כל בובה ארכה כשלושה ימים, כאשר הייצור נעשה לפרטי פרטים עם תווי הפנים והבגדים האופייניים לתושבי הכפר ואף שיער או כובע להשלמת הדמות. לדבריה, הבובות מזכירות לה את ילדותה ומחזירות אותה לימים בהם הכפר היה שוקק חיים.

גם בית הספר, שנסגר לפני שבע שנים ממחסור בתלמידים, התמלא בעשרות בובות שהחליפו את התלמידים והמורים שלמדו בו בעבר. כיום, כבר אין ילדים בכפר והתושב הצעיר ביותר בכפר הוא בן 55, אבל בזכות הבובות החדשות בית הספר חזר לחיים עם שיעורי ספורט ואסיפות הורים.

ביפן אמנם אין הגבלה על מספר ילדים למשפחה כמו שהיה בסין, אך ממוצע הילדים למשפחה הוא פחות מ1.5 ילדים. הילודה הנמוכה, יחד עם התקדמות הרפואה, הובילו להזדקנות מהירה של האוכלוסייה היפנית ולהידלדלות מספר התושבים, ובפרט בכפרים הקטנים, בהם רוב הצעירים העדיפו לעבור לעיר.

הבובות האנושיות אמנם לא החזירו את התושבים המקוריים לכפר, אבל בהחלט הצליחו להזרים לשם חיים חדשים. הכפר הפך לאזור תיירותי שמושך תיירים מכל העולם, וצוקימי מקווה שהם ימשיכו להחזיק את הכפר גם בשנים הקרובות.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!