לנצח את הסרטן בלי כימותרפיה

מחקר ישראלי שנפרס לאורך עשר שנים מציג תוצאות לפיהן המחלה לא חזרה לכמעט מאה אחוזים שלקו בסרטן השד וטופלו ללא כימותרפיה.

ערוץ 7 , י"ב בחשון תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

תוצאות מחקר ישראלי שפורסם בכתב העת היוקרתי הבינלאומי "Nature Breast Cancer" מגלות כי ניתן להימנע מטיפול כימותרפי בקרב נשים שסרטן השד התגלה אצלן בשלב מוקדם של המחלה.

על פי דיווח בעיתון 'ידיעות אחרונות' החוקרים עקבו במשך עשר שנים אחרי 1,365 נשים בישראל שחלו בסרטן משני הסוגים הנפוצים ביותר (ER חיובי ו־HER2 שלילי). אצל כולן התגלתה המחלה בשלב מוקדם.

במסגרת המחקר עברו הנשים בדיקת אונקוטייפ שבמהלכה ניתן לכל אחת מהן דירוג מאפס עד 100 באשר לרמת סיכון לחזרת המחלה. לכל חולה שהדירוג שלה היה 25 ומטה הומלץ לוותר על טיפול כימותרפי. בקרב כמעט מאה אחוז מהנשים המחלה לא חזרה, אף שהן לא קיבלו טיפול כימותרפי.

בעיתון מוסבר כי אונקוטייפ שד היא בדיקה מולקולרית ייחודית הנעשית על רקמת גידול שנלקחה מהחולה בביופסיה או בזמן הניתוח הראשוני. הבדיקה מודדת את הפרופיל הביולוגי של הגידול על ידי מדידת ביטויים של 21 גנים שונים בתאי הגידול.

תוצאות המחקר מצביעות על כך שבקרב 97.4% מהנשים שוויתרו על הכימותרפיה בעקבות הבדיקה, המחלה לא חזרה. שיעור התמותה בקרב קבוצת החולות עמד על 0.7% בלבד.

מדובר בבשורה של ממש שכן לטיפול כימותרפי יש בפעמים רבות השלכות בריאותיות חמורות לאורך שנים. אחד הסיכונים הגבוהים הוא פגיעה אנושה במערכת החיסונית, פגיעה שעלולה לסכן חיים.

המחקר בוצע על ידי אונקולוגים בכירים ובהם ד"ר שולמית ריזל מבית החולים אסותא, ד"ר נעה בן ברוך מבית החולים קפלן וד"ר ליאור שושן־גוטמן מנכ"לית "אונקוטסט".

פרופ' סולומון שטמר, מנהל יחידת המחקר במכון האונקולוגי בבית החולים בילינסון, ומעורכי המחקר, טוען ב'ידיעות' כי "המחקר מוכיח מעל כל ספק שניתן לחסוך טיפולי כימותרפיה ממרבית הנשים שסרטן השד מתגלה אצלן בשלב מוקדם".