דליה רבין: משהו נרקב בדמוקרטיה הישראלית

בתו של ראש הממשלה המנוח רבין בנאום נוקב: "אחד מכל 3 ישראלים מאמין בתיאורית הקונספירציה. 5% מהישראלים אומרים בגלוי שהרוצח צדק".

ערוץ 7 , י"ב בחשון תש"פ

דליה רבין בטקס "נר יצחק" בבית הנשיא
דליה רבין בטקס "נר יצחק" בבית הנשיא
צילום: יהונתן ולצר/TPS

בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, דליה רבין, השתתפה בצהריים (ראשון) בטקס הדלקת "נר יצחק" בבית הנשיא, ותקפה בחריפות את מפיצי תיאוריות הקונספירציה על הרצח.

"אחד מכל שלושה ישראלים מאמין בתיאורית הקונספירציה. חמישה אחוזים מהישראלים אומרים בגלוי כי הרוצח צדק. נתונים קשים. משהו נרקב בדמוקרטיה הישראלית", אמרה רבין.

לדבריה, "הנתונים האלה מופיעים בעקביות, בתזוזות לא גדולות, בסקרי דעת קהל מעשר השנים האחרונות. צריך להסתכל עליהם בעיניים, כי לא נוכל אחר כך להגיד – לא ידענו".

"שנים אנחנו אוהבים לספר לעצמנו, שכל העם התאבל על רצח ראש ממשלת ישראל בידי מתנקש יהודי. לא נכון: במקומות רבים היו התפרצויות של שמחה. פעם, לפני 24 שנים, לפני 20 שנה, זה לא היה יפה להראות את זה, להגיד את זה. היום זה בסדר, מותר, מקובל. במרכז יצחק רבין אנחנו פוגשים כל כמה שבועות את התלמיד שאומר: טוב שרצחו את רבין. אני הייתי רוצח את רבין", טענה דליה רבין.

"במובנים מסוימים לא רק שלא הפקנו לקחים מרצח ראש הממשלה, אלא שהיום מצבנו גרוע יותר. מחסומים נפרצו, גדרות הורדו. הרשתות החברתיות מאפשרות להתיר כל רסן. אם ממש מתאמצים, אפשר למצוא דבר טוב אחד במגמה הזו: אנחנו יודעים עם מה עלינו להתמודד. אי אפשר יותר להגיד שהכתובת לא זועקת מן הקיר: החברה הישראלית סובלת ממגמות אנטי דמוקרטיות, אלימות, חזקות. לא מדובר בעשבים שוטים. לפנינו שדות של שנאה, של כוחות הרס. גם עשבים שוטים לא גדלים בפאתי השדה", הוסיפה.